Techinside Google News
Techinside Google News

ByteDance verilere erişim izni veriyor mu?

Eski bir yöneticinin ifadesine göre ByteDance verilere erişim izni sağlıyor. Çin Komünist Partisi, şirketten üstün erişim izni aldı.
- Advertisement -

Eski bir yöneticinin ifadesine göre ByteDance verilere erişim izni sağlıyor. Çin Komünist Partisi, şirketten üstün erişim izni aldı.

TikTok ana şirketi ByteDance’ın 2018’de kovulan eski bir yöneticisi, açtığı bir davada Çin Komünist Partisi’nin şirket içinde kendisine tüm verilere “üstün erişim” sağlayan özel bir ofisi olduğunu söyledi. ABD kullanıcı verilerinin Çin’deki mühendislerden ayrı tutulmasına rağmen devam ettiğini söyledi.

Yintao “Roger” Yu, Kaliforniya eyalet mahkemesine yaptığı bir şikayette, şirketteki “yüzsüzce yasa dışı davranış” hakkında denetçilere yaptığı şikayetlere misilleme olarak ABD’deki mühendislik başkanı olarak görevine son verildiğini söyledi.  ByteDance iddiaları “temelsiz” olarak nitelendirdi ve davayla şiddetle mücadele edeceğini söyledi.

Üstün erişim izni verildi mi?

Yu’nun şirket için bir yıldan az bir süre çalıştığını belirten bir sözcü yaptığı açıklamada, “ByteDance diğer şirketlerin fikri mülkiyet haklarına saygı duymaya kararlıdır ve verileri endüstri uygulamalarına ve küresel politikamıza uygun olarak topluyoruz” dedi.

Yu, ByteDance’in Instagram ve Snapchat dahil diğer platformlardan telif hakkıyla korunan içeriği çaldığına ve bunun yanı sıra ölçümlerini abartmak ve Çin Komünist Partisinin daha geniş bir kitleye propaganda yapmasına yardımcı olmak için kullanıcıları uydurduğuna dair endişelerini dile getirdiğinde yöneticilerinin umursamaz davrandığını iddia ediyor.

Ayrıca, TikTok İcra Kurulu Başkanı Shou Chew’in, platformun Çin ile olan bağları hakkındaki ulusal güvenlik endişelerini yatıştırmak için Mart ayında Kongre önünde verdiği ifadenin “yanlış yönlendirilmesinden etkilendiğini” söyledi. Yu, ByteDance için çalışmasa da hükümet kontrolündeki özel bir komitenin önemli bir role sahip olduğunun şirket içinde bilindiğini söyledi.

Davaya göre “Komite, ABD’de saklanan veriler de dahil olmak üzere tüm şirket verilerine en üst düzeyde erişim sağladı. Yurt dışından erişimle ilgili eleştiriler aldıktan sonra, Çin’deki bireysel mühendislerin ABD kullanıcı verilerine erişimi kısıtlandı, ancak Komite erişime sahip olmaya devam etti” denildi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:02:43

Nvidia çip sektöründe lider oldu!

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir