Çalışanlar Windows 7 istiyor

0

Windows sürümleri hakkında yapılan bir araştırma ilginç bir sonucu ortaya çıkardı. Bir sene önce piyasaya çıkan Windows 10, ABD’deki şirketlerin %38’ine ulaşmış durumda. Ancak bu şirketlerin çalışanları arasında hala en popüler sürüm, Windows 7.

Microsoft’un, ilk bir yılda Windows 10’a geçeceğini tahmin ettiği şirketlerin oranı %40 düzeyinde bulunuyordu. %38, bir açıdan bakıldığında, tahminlere yaklaşmış kabul edilebilir. Başka bir açıdansa, tahminlerin altında kaldığı söylenebilir. Öte yandan Windows 10’un şirketler tarafından kabul edilme oranı son derece büyük. Daha önceki Windows’ların ilk yıl içinde bu kadar çabuk güncellendiği görülmemişti.

250 kişiden fazla çalışana sahip şirketlerde çalışan 866 IT yöneticisi ile yapılan araştırmaya göre, Windows 10’un şirketlerde hızla kabul görmesinde Office 365’in de etkisi büyük. Online Office uygulamalarının Windows 10 ile daha uyumlu çalışması, ofis süreçlerini hızlandırdığı için Windows 10’a geçişler de hızlı yaşanıyor. Özellikle IT yöneticileri, daha iyi güvenlik sağladığı için şirketlerin Windows 10’a geçişini destekliyor ve hatta geçiş süreci konusundaki kararı olumlu etkiliyor.

Ancak daha düşük seviyedeki IT çalışanları için aynı durum söz konusu değil. IT çalışanları, daha alışıldık, daha kolay kullanımlı olan Windows 7’yi tercih ediyorlar. Bu görüş, şirket çalışanları içinde de yankı buluyor ve bu nedenle, ABD’deki şirketlerin %60’ının, Windows 7’de kalmayı tercih ettiği anlaşılıyor. Elbette birgün Windows 7 artık “çok” eskiyecek ve bazı ihtiyaçları karşılayamayacak duruma gelecek ama o güne kadar Windows 7’yi tercih edecek çok sayıda insan olduğu anlaşılıyor.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>