Techinside Google News
Techinside Google News

Çalışanlarınıza saygı gösteriyor musunuz?

Yapılan bir araştırma çalışanların yarısının patronlarından yeteri kadar saygı görmediğini düşündüğünü gösterdi. Bu durum şirketleri kötü etkileyebilir.
- Advertisement -
TechInside Analizi:  Her ne kadar bu haber teknoloji ile doğrudan alakalı değil gibi görünse de aslında yenilikçilik ve çalışanlara saygı arasında çok büyük bir ilişki bulunuyor. Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinde çalışanların rahat bir şekilde çalışması üretkenliği tetikliyor ve kendini mutlu hisseden çalışanların ortaya çıkardığı yenilikler dünyaya yön verebiliyor.

Çalışanlarınızla etkileşime girdiğinizde onlara saygı göstermeniz inanılmaz derecede önemlidir. Çok bariz bir durum olmasına rağmen yeterli sayıda patron maalesef bunu yapmıyor.

Harvard Business Review’in geçtiğimiz sene 19,000 kişiyle yaptığı bir ankette, ankete katılanların yüzde 54’ü liderlerinden yeteri kadar düzenli aralıklarda saygı gördüklerini hissetmediklerini söyledi. Anketin işaret ettiğine göre saygı eksikliğinin çalışanlar için büyük neticeleri olabilir.

Anketi cevaplayanlar arasında saygı gördüklerini belirtenler aynı zamanda yüzde 56 oranında daha sağlıklı ve refaha sahip olduklarını, yüzde 89 oranında hayatlarından daha memnun ve işlerinden daha tatmin olduklarını ve yüzde 92 oranında daha iyi konsantre olarak işlerine öncelik verebildiklerini raporladılar. Aynı zamanda daha fazla anlama ve değere, daha yüksek seviyede güvene ve emniyete sahip olduklarını söylediler.

Saygı göstermek şirketin bütününü de etkiliyor. Liderlerinden saygı gören çalışanlar saygı görmeyenlere oranla şirkette kalmaya daha yatkın oluyor. Dahası, yüzde 55 daha fazla etkileşime geçiyorlar ve bu da daha iyi/etkili sonuçlar anlamına geliyor.

Peki tüm bunlara rağmen neden çok az patron çalışanlarına yeterli saygıyı gösteriyor?

Georgetown University McDonough School of Business’de doçent doktor olan Christine Porath, 125 kişiden oluşan bir grup çalışana bazı zamanlarda neden nezaketsiz davrandıklarını sordu. Yüzde 60’dan fazlası çok meşgul olduklarını ve nazik olmaya vakitlerinin olmadığını söyledi. Yüzde 25’i başkalarını göstererek organizasyonlarındaki diğer liderlerin de aynı şekilde davrandığını söyledi. Son olarak yüzde 4’ü bilerek saygısızlık ettiklerini çünkü bunun eğlenceli olduğunu ve yanlarına kalacağını düşündüklerini itiraf etti.

mobbing-2

Porath’a göre liderlerin saygılı davranmamalarının gerçek sebebi özfarkındalıklarının olmaması. Porath konu hakkında Hardvard Business Review’de “İnsanlar çoğu zaman diğerlerini nasıl etkilediklerinin farkında olmuyor. İyi niyetli olabilirler ancak kendilerinin nasıl algılandığını göremiyorlar” diye yazdı.

Lider olarak çalışanlarınızın değerli hissetmesini sağlamak zorundasınız. Örnek olarak Campbell’s Coup’un CEO’su Doug Conant’a bakın, çalışanlarına teşekkür etmek için 30.000’den fazla kişiselleştirilmiş not gönderdi ve onlarla bağ kurmak için her fırsatı kullandı. Porath’ın yazdığına göre bu önce çalışanlar üzerinde sonra da şirketin performansı üzerinde olumlu etki yarattı.

Liderler diğer çalışanlara rol model olacak ve saygılı davranmayı başaramayanları gözetleyecek nazik çalışanlar işe alarak bir saygı kültürü oluşturmak zorundalar. Porath “Ölçtüğümüz sonuçların arasında başka hiçbir lider davranışı çalışanlara bununki kadar etki etmedi. Çalışanlar için saygıyla muamele görmek tanınmak ve takdir görmekten, ilham veren bir vizyonla iletişim kurmaktan, faydalı geribildirim almaktan hatta öğrenme, büyüme ve gelişme fırsatlarından bile daha önemli” diye yazıyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir