Çalışanlarınızın size söylemediği 10 şey

1

Günümüzde liderler ile çalışanları arasında basit bir kural vardır: ‘‘Patronun duymak istemeyeceği şeyi söyleme, her şey yolunda olsun.’’ Ancak iyi bir lider kötü de olsa geribildirimleri almalı ve değerlendirmelidir. Bunu yaparken her bir çalışanıyla empati kurmalı ve her çalışanın kendi gibi düşünmeyebileceğini farketmelidir. Yine de çalışanlar bazı olumsuz fikirlerini patronlarından çekindikleri için dile getirmekten korkabilir. İşte o fikirlerden bazıları:

1- ‘‘Eğer nereye gittiğimizi bilmiyorsak oraya varamayız’’

Liderler sorgulamadan itaat edilmeyi isterler ancak kaliteli elemanlar bunu yapmayacaklardır. Onların büyük resmi görmeye, ve kendilerinin bu resme nasıl katkı yaptıklarını bilmeye ihtiyaçları vardır. Eğer bir idealiniz varsa, onlarla paylaşın.

2- ‘‘Hak ettiğimiz maaşı alamıyoruz’’

Çalışanlar takdir edilmek, şirket de kar etmek zorundadır. Para konusunu açmak bir çalışan için zor olabilir.

3- ‘‘Girişimci olman çok güzel, ama bu benim için sadece bir iş’’

Girişimcinin işi hakkında duyduğu heyecan önemlidir, ancak unutulmamalıdır ki pek çok çalışan sadece bir çalışandır ve emeğine karşılık kiralanmıştır. Eğer girişimci olmak isteseydi zaten kendi işlerini kurmak için gayret ederlerdi. Bu hayat görüşüne sahip bir çalışan varsa saygı duyulmalıdır.

business

4- ‘‘Bazen bizim sunduğumuz çözüm önerileri daha iyi oluyor’’

Bir lider gün içinde pek çok karar vermek zorunda olabilir. Tek başına karar vermek ise beklenmeyen alanlarda negatif sonuçlar doğurabilir. Çalışanların yaptığınız iş hakkında önemli fikirleri olabilir. Sormaktan zarar gelmez.

5- ‘‘Yükümüz çok ağır’’

Çalışanlarınızın iş yükünü kontrol etmeli, ve verdiğiniz işin kaldıramayacakları kadar ağır olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Bu konuda onlara soru sormaktan çekinmeyin.

6- ‘‘Geçmişe takılmak bizi daha hızlı yapmayacak’’

Çalışanların işlerini didik didik incelemek ve çok fazla yorum yapmak onlara negatif olarak yansıyabilir. Beklentilerinizi belirleyin ve birkaç kontrol noktası ile ipleri tamamen elinizden bırakmayın.

Businessman Handing Over Stacks of Hundred Dollar Bills.

7- ‘‘Para bizi mutlu edecek tek şeydir.’’

Pek çok insan geçimini sağlamak için çalışır ancak para bir insanın şirkette kalıp kalmaya karar vermesinde nadiren etkilidir. Eğer yetenekli çalışanları çekmek ve elinizde tutmak istiyorsanız onlara kendini geliştirebilecekleri bir ortam sağlayın ve basit bir maaştan fazlasını vadedin.

8- ‘‘İş dışındaki zamanımızda bizi rahat bırak’’

Teknoloji ile birlikte günümüzde çalışanlar 7/24 ulaşılabilir durumdalar. Ancak en iyi çalışanın bile kendine ayıracağı zamana ihtiyacı vardır.

Young business team exchausted and over worked

9- ‘‘Sıkıldım’’

Bir çalışanın hissedeceği en kötü duygu işe yaramazlıktır. Bu durum ise çok az veya yeteneklerinin çok altında iş verildiği zaman olur. Verimliliklerini izleyip onlara daha uygun işler vermeye çalışın.

10- ‘‘Açık sözlü olmak her zaman işe yaramıyor’’

Eğer yukarıdaki sözlerden hiçbiri kulağınıza gelmiyorsa ya dünyanın en şanslı yöneticilerinden birisinizdir, ya da çalışanlarınız size geri bildirim vermek için yeterli cesareti bulamıyordur. Onlara aklındakileri söylemek için cesaret verin.

Yorumlar

  1. 2,5,8 ve 10 Türk iş sosyaliteleriyle tam örtüşüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>