Çalışırken rahatsız edilmeye son

1

Ofiste masanızdasınız. Önemli ve yetiştirilmesi gereken bir işle uğraşıyorsunuz. Böyle bir durumda en son istediğiniz şey rahatsız edilmemektir. Ancak bu çoğu zaman mümkün olmaz. Bir başka çalışan yanınıza gelebilir ve sizi engellediği gibi dikkatinizi toplamanızı da güçleştirir.

Letonya merkezli bir şirket, bu sorunu teknolojiyi kullanarak basit bir şekilde çözmeyi amaçlıyor. Luxafor isimli ürün, çalışma esnasında durumunuza göre farklı renkler alarak çalışma arkadaşlarınıza o esnada müsait olup olmadığınızı gösteriyor.

Luxafor’un çeşitli uygulamalar ile ortak çalıştığını belirten ekip, sistemin o esnada ne yaptığınızı analiz ettiğini, örneğin Facebook ya da YouTube gibi bir web mecrasındaysanız yeşil ışık yakarak çevrenizdekilere “uygunum” mesajı verdiğini söylüyor. Eğer isterseniz bilgisayarınıza yüklediğiniz yardımcı bir program ile manuel olarak da durumunuzu değiştirebiliyorsunuz.

Günümüz çalışma ortamında çeşitli sohbet programlarında dahi “meşgul” ibaresine rağmen rahatsız edilebildiğimizden bahseden geliştirici ekip, kendi ofislerinde yaptıkları denemeleri örnek gösteriyor. Söylenene göre ilk günlerde çoğu iş arkadaşı sisteme dikkat etmeden ya da umursamadan Luxafor sahibini rahatsız etmeye, bir şeyler sormaya devam etmiş. Bir süre sonra ise, günler ilerledikçe, bu kişilerin sayısı azalmış ve sisteme uyum sağlanmış.

Luxafor aynı zamanda kullanıcısının da verimli çalışmasına destek oluyor. Örneğin ürünü kullanan kişi yeni bir e-posta aldığında otomatik olarak uyarılıyor.

Luxafor’un KickStarter’da fon toplama girişimleri devam ediyor. Haberi hazırladığımız sırada 7500 dolarlık fon toplayan projede hedef 42 bin dolar olarak belirlenmiş.

Yorumlar

  1. Ofiste masanızdasınız. Önemli ve yetiştirilmesi gereken bir işle uğraşıyorsunuz. Böyle bir durumda en son istediğiniz şey rahatsız edilmemektir. Ancak bu çoğu zaman mümkün olmaz. Bir başka çalışan yanınıza gelebilir ve sizi engellediği gibi dikkatinizi toplamanızı da güçleştirir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>