Cambridge Analytica iflas açıkladı

0

Facebook’un milyonlarca kullanıcısının verilerini sattığı ve psikolojik deneylerde kullanmasına izin verdiği İngiliz şirketi Cambridge Analytica, iflas açıklayarak kapandığını duyurdu.

Facebook skandalı

Facebook skandalının başrolünde olan şirket, sosyal medya kullanıcıları üzerinde kullanıcıların haberi olmadan psikoloji deneyleri yaptığı için ağır etik tartışmalarının odağına oturmuş, psikloji deneylerine konu olan habersiz kullanıcıların ise şirkete ağır tazminat davaları açması beklentisi doğmuştu.

Şirketin yaşadığı ağır prestij kaybı nedeniyle artık iş dünyasında hiçbir müşterinin şirketle çalışmak istememesi, mevcut iş sözleşmelerini iptal etmeleri nedeniyle Cambridge Analytica’nın kapılarını kapamak zorunda kaldığı vurgulanıyor.

Şirket web sitesinden yaptığı açıklamada, iflas sürecini de başlatmak üzere gerekli başvuruları yaptığını duyurdu. Bu iflas aynı zamanda şirketin gelecekte karşılaşacağı ağır tazminat davalarına karşı şirket ortaklarını korumaya yönelik bir hamle olabilir mi, onu da zaman gösterecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>