Cambridge Analytica patronu için ticari faaliyetlerden men cezası

0

Cambridge Analytica patronu

Eski Cambridge Analytica patronu, ticari faaliyetlerden men edildi. Kullanıcı verilerini seçim manipülasyonlarında kullanan isim, büyük bir ceza aldı.

Cambridge Analytica patronu için büyük ceza

Cambridge Analytica ile ilgili ortaya çıkan veri paylaşımı ve seçim manüpilasyonu olaylarının etkisi halen devam ediyor. Facebook’un karşısında halen büyük bir sorun olarak duran Cambridge Analytica ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

Cambridge Analytica’nın eski patronu Alexander Nix için ticari faaliyetlerden men cezası verildi. Bu cezayla birlikte Nix, mahkeme kararı olmadan doğrudan veya dolaylı bir şekilde ticari faaliyetlerde bulunamayacak. Yani Nix2in 7 yıl boyunca resmi bir onay almadan bir şirkette çalışması veya yönetici olması yasaklanmış durumda.

Aslında 2015 yılında GSR firmasının kişilik testi çalışmalarına kadar uzanan Cambridge Analytica skandalı, 2018 yılında patlak vermişti. Eski bir Cambridge Analytica çalışanı, veri skandalıyla ilgili durumu basına sızdırmış ve bu olay tüm dünyanın gündemine gelmişti. Ayrıca gizli kamera kayıtlarıyla Cambridge Analytica’nın eski patronu Alexander Nix’in seçimleri nasıl manipüle ettiğinin kanıtlanması da bu konudaki soruşturmanın daha hızlı bir şekilde ilerlemesini sağlamıştı.

Alexander Nix için verilen yeni ceza, aslında bir nevi yüklü bir tazminat anlamına da geliyor diyebiliriz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>