Cambridge Analytica skandalında şimdi de zimmet davası

0

Facebook’un, kullanıcı verilerini sattığı ve elde ettikleri kullanıcı verileriyle Facebook kullanıcıları üzerinde izinsiz olarak psikolojik deneyler yaptıkları anlaşılan Cambridge Analytica şirketinde sular durulmuyor.

Zimmetine geçirmiş

Reklam ve pazarlama şirketleri ya da siyasi partiler için sosyal medya stratejileri oluşturan araştırma şirketi Cambridge Analytica, Facebook skandalı sonrasında bütün müşterilerini kaybedince iflas kararı almak zorunda kalmıştı. Bu şekilde, mağdurlar tarafından açılacak tazminat davalarından da kurtulmayı amaçlayan Cambridge Analytica’da şimdi ise zimmet skandalı ortaya çıktı.

Şirketin yatırımcıları tarafından yapılan hesap incelemelerinde, şirketin CEO’su Alexander Nix’in şirkete ait 8 milyon doları çeşitli yöntemlerle zimmetine geçirdiği anlaşıldı. CEO hakkında dava açan yatırımcılar şimdi 8 milyon dolarlarını kurtarmak için eski CEO’nun peşine düştüler.

Söz konusu hırsızlığın ise Facebook skandalının patlamasının hemen arkasından meydana geldiği anlaşılıyor. Öyle görünüyor ki, şirketin batacağını fark eden CEO, kendi tazminatını garantiye almak için yasal olmayan yollara başvurarak şirkete ait 8 milyon dolara el koymuş… Medya şimdi de bu skandalın üzerine gidecek gibi görünüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>