Canon siber saldırı ile gündemde

0

Canon siber saldırı

Tüketici elektroniğine yönelik faaliyet gösteren Canon siber saldırı ile gündeme geldi. Saldırganlar, şifrelerin çözülmesi için Canon’dan fidye istiyor.

Canon siber saldırı için nasıl bir yol izleyecek?

Günümüzde her sektörden her şirket, artık siber saldırı tehlikesi ile karşı karşıya diyebiliriz. Saldırganlar, şirketlerin sunucularını ve verilerini ele geçirerek bunları satıyor veya şirkete geri vermek için fidye istiyor.

Tüketici elektroniği sektöründe dünyanın en büyük markalarından biri olan Canon da siber saldırıya uğrayan şirketler arasına katıldı. Şirketin yaklaşık 10 TB’lık kullanıcı verisi saldırganlar tarafından ele geçirildi. Özellikle fotoğraf makineleriyle bir dünya markası olan Canon, fidye saldırısı ile gündeme geldi.

Şirketin sunucularına yapılan saldırıyla e-posta, Microsoft Teams, web siteleri ve dahili uygulamaları kesintiye uğradı. 30 Temmuz’da gerçekleşen bu saldırıda Canon’un bulut ve fotoğraf servisleri durdu. Şirket yaklaşık 6 günlük bir çalışma kapsamında 4 Ağustos itibariyle servislerde normale dönüş gerçekleşti.

Yayınlanan notla, Canon’un tüm verilerinin hacker grubu tarafından çalındığı tespit edildi. Canon’un bu verileri nasıl kurtaracağı ise şimdiden merak ediliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>