CAPTCHA testleri aslında ne işe yarıyor?

0

Web sitelerinde birçok kez karşımıza çıkan CAPTCHA testleri zaman zaman can sıkıcı olabiliyor. Ancak bu testler, insanlığa faydalı bir şekilde kullanılıyor.

CAPTCHA testleri ile dijital kütüphane

2000 yılında üniversite öğrencisi Luis Von Ahn ile profesör Manuel Blum, bilgisayarların çözemeyeceği ancak insanlar tarafından çözülebilecek testler geliştirmek için birlikte çalıştı. Bunun için sorgulama-yanıt doğrulaması döngüsünü içeren CAPTCHA geliştirildi.

CAPTCHA testlerini çözmenin çok fazla zaman alması ise kullanıcılar tarafından tepki alabiliyordu. İstatistiklere göre her gün yaklaşık 200 milyon test çözülüyor ve bu testlerin her biri için ortalama 10 saniye harcanıyor. Günde yaklaşık 500 bin saat sadece bu testleri çözmek için harcanıyor.

CAPTCHA’yı insanlığa faydalı bir şekilde kullanmak için geliştirilen reCAPTCHA ise insanlığa faydalı olmak için kullanılıyor. Aslında çözülen her reCAPTCHA testinden elde edilen sonuç, optik karakter tanıma teknolojisi olarak bilinen OCR için kullanılıyor. OCR teknolojisiyle kütüphanelerdeki eski kitaplar dijital ortama aktarılarak korunuyor. Böylelikle eski bilgilerin kaybolmasının önüne geçiliyor.

Örneğin 13 milyondan fazla makaleden oluşan New York Times arşivi, dijital ortama aktarılarak tüm makaleler aranabilir duruma getirilmiş.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>