Carphone Warehouse ceza aldı!

0

Carphone Warehouse

Carphone Warehouse, 2015 yılında büyük çağlı bir veri ihlaline uğramıştı. Başarılı siber saldırı sonucu İnglitere’de milyonlarca müşterinin bilgileri çalınmıştı.

Carphone Warehouse güvenlik ihlali

Carphone Warehouse, milyonlarca müşteriye ait bilgi hırsızlığına yol açan bir veri ihlalinden dolayı 400.000 sterlin cezaya çarptırıldı. Başlatılan bir soruşturma, güvenlik olayının aslında üç milyondan fazla müşterinin ve yaklaşık 1000 çalışanın verilerine yetkisiz bir şekilde erişilmesine izin verildiğini ortaya çıkardı.

Müşterilerin adları, adresleri, doğum tarihleri, medeni halleri ve ödeme kartı bilgileri, personel isimleri, telefon numaraları, posta kodları ve araba kayıt detayları çalındı. Siber saldırganlar, güncel tutulmayan ve güvenlik açıklarına karşı düzeltilmeyen WordPress yazılımı aracılığıyla giriş kimlik bilgilerini elde etti.

Şirkete verilen cezanın nedeninin ise 1998 Veri Koruma Yasası’na uyulmadığı gerekçesi. Şirket her ne kadar saldırıya uğramış olsa da, gerekli güvenlik önlemlerini almaması nedeniyle suçlu bulundu.

ICO, kişisel verilerin, kişilerin gizliliklerini önemli ölçüde etkileyeceği, verilerin yanlışlıkla kullanılma riski altında kaldığını belirtti.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>