Techinside Google News
Techinside Google News

Casusların dünyasında veri paylaşımı

İngiliz casuslar, Almanlar şayet ABD ile gizli veri paylaşımında bulunurlarsa muslukları kapatacaklarını söylüyor.
- Advertisement -

11İngiliz istihbarat şefleri geçtiğimiz günlerde Alman meslektaşlarına önemli bir uyarıda bulundu. Eğer Alman istihbarat yetkilileri ABD ile yakınlaşır ve NSA‘e daha fazla bilgi sızdırırsa, İngilizler’den artık destek alamayacak. Russia Today’in haberine göre İngiltere’nin asıl endişesi ise Alman politikacıların şifre ve kod kırma gibi teknolojilere ait bilgileri başkaları ile paylaşmaları. Bunlar arasında Avrupa takip (izleme) programı gibi önemli projeler de var.

Alman federal istihbarat ajansı Bundesnachrichtendienst – BND’nin başındaki Gerhard Schindler ise İngiltere’nin tehdidini ciddiye aldıklarını söyledi. İsme göre geçtiğimiz günlerde yapılan görüşmeler şaşırtıcı biçimde gergin olmuş. Schindler ayrıca önemli bir cümle kurmuş: “Eğer İngiliz istihbarat verileri olmazsa kör olabiliriz”.

NSA’in sırlarını açığa döken Edward Snowden ile başlayan genel karmaşanın yeni perdesinde ise geçtiğimiz yaz Alman Şansölyesi Angela Merkel‘in verdiği emirle açıldı. Merkel, BND’ye hem Amerika hem de İkinci Dünya Savaşı’nın ardından ilk kez İngiltere’yi dinlemesini söyledi. BND’nin ikili oynayan ajanının yakalanmasıyla da verilerin CIA’e satıldığı ortaya çıktı, CIA bölge şefi de Almanya’dan uzaklaşmalarını talep etti.

İngiltere ve Almanya’nın yaşadığı bir başka gerginlik, İngiltere’nin Berlin’deki konsolosluklarında, Alman hükümet binalarını dinleme çalışmaları yapmasının ortaya çıkışı ile oldu.

Snowden’ın paylaştığı belgelere rağmen Almanya halen İngiltere ve ABD’nin en önemli müttefikleri arasında. Hatta Angela Merkel, Snowden’ın ülkesine giriş yapmasına dahi izin vermemişti.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir