Çek otomobil sektörü çip sorunuyla mücadele edemiyor

0

Çek otomobil sektörü

Çek otomobil sektörü çip sorunundan en çok etkilenen sektörler arasında yer aldı. Bu yıl 250 bine yakın daha az üretim olacağı vurgulandı.

Çek otomobil sektörü çip sorunu nedeniyle zor durumda

Otomotiv Endüstrisi Derneği (AutoSAP) yaptığı açıklamada, Çek otomobil üreticilerinin küresel çip sıkıntısı nedeniyle bu yıl beklenenden çeyrek milyon daha az otomobil üreteceğini söyledi. Çekya’da otomotiv sektörünün satışlarda 200 milyar kron (9.14 milyar dolar) kaybedeceğini söyledi.

AutoSAP, yerli binek otomobil üretiminin Eylül ayında yıllık yüzde 53,1 düşüşle 56.157 otomobile düştüğünü söyledi. AutoSAP Çip sıkıntısı etkisinin geçen yılki pandemi kapatmalarının etkisini aşacağını belirtti. Hükümeti, firmaları boşta kalan işçilerin ücretlerini tazmin etmek için geçen yıl koronavirüs pandemisinin ortasında oluşturulan bir yardım programını etkinleştirmeye çağırdı.

Tüm dünyada otomotiv sektörü çip tedariki konusunda zorlansa da bazı ülkelerde bu sorun daha net bir şekilde hissediliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>