CEO maaşları, çalışanların 140 katı!

0

CEO maaşları

Equilar tarafından yapılan bir ankete göre çalışan maaşları 2008 yılından bu yana durgunluk gösterirken CEO maaşlarında yükseliş yaşanıyor. Ankete göre CEO maaşları, işçi maaşlarının 140 katı kadar olabiliyor.

CEO maaşları yükseliş gösteriyor

Equilar tarafından 356 halka açık şirkete yapılan bir ankete göre şirket büyümeleri ile işçi maaşları yine belirli bir düzeyde olurken, CEO maaşlarında önemli bir artış yaşanıyor. Hatta CEO ile işçilerin aldıkları ortalama ücret farkı 140 kat. Maaş farkının hissedildiği en önemli sektörlerin başında 350 katlık oranla otelcilik sektörü geliyor. Enerji şirketlerinde ise bu farkın yaklaşık 72 kat olduğu belirtiliyor.

CEO ile çalışan arasındaki en küçük farkın yaşandığı şirketlerde ise bu oranın 45 kat olduğu belirtiliyor. Ankete CEO’ların ortalama tazminat ücreti 8.4 milyon dolar iken, çalışanların 60 bin dolar.

CEO ile çalışan arasındaki ücretinin farkı kabul edilebilir düzeyde olsa da, şirket büyümelerinde CEO maaşları önemli bir oranda artarken çalışanlara standart iyileştirmelerin yapılması gelecek için bir sorun olarak görülüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>