CEO’lar, yazılım tanımlı ağları neden önemsemeli?

0

yoneticiSoftware Defined Network (SDN), yani Yazılım Tanımlı Ağlar etkinliğini arttırırken, bazı şirket CEO’ları ise durumu henüz kabullenmiyor. Ancak teknolojinin günümüz için getirilerinin artışı ile birlikte BT çalışanları da bu alana eğilmeye başladı. Peki ya SDN neden bu kadar önemli?

Wanspeak’te konuyu ele alan Zeus Kerravala, yazısında geçtiğimiz 10 yıllık dönem içinde iş dünyasında ciddi değişimler sözkonusu olduğunu belirtiyor. Yazara göre, bu zorlu yarış ortamında önemli olan şirketlerin çevik davranma yetilerini ne kadar geliştirdikleri oldu. Sektör, BT merkezli olarak yoluna devam ederken, çevik davranabilen markalar da esnek BT temellerine ihtiyaç duyuyor. Sanallaştırma sayesinde istenilen içerikler başka lokasyonlara rahatça taşınabilmeye başlandı. İşin ağ tarafında ise güncellenmesi ciddi yatırımlar isteyen donanımlar sabit kaldı. Bir başka deyiş ile çevik bir yapı için SDN’in önemi arttı.

Öte yandan iş farklı bir yöne ilerlemek istediğinde, buna uygun hizmetler de hızlıca uyum sağlamak zorunda kaldı. Masraflı sabit donanımsal yapılar ise bu konuda yine sınıfta kaldı. Yenilenmesi güç ve masraflı ağ yapıları süreç başlatıldığında hem yavaş, hem de zahmetli bir döngüye giriyor. Bu yüzden SDN harici sistemler etkinliğini kaybederken, bahsini ettiğimiz ağ modeli gücünü arttırıyor.

Henüz önümüzde bu konuda ciddi devrimsel yenilikler için yıllar olduğu söylense de, SDN sayesinde hiç görülmemiş bir hız ve etkinlik sözkonusu olacak. İşte bu dönem geldiğinde CEO’lar görmezden geldikleri bu sisteme yönelmek zorunda kalacak, eski usülün zorluklarını fark edecekler.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>