CEO’ların gözünden dijital dönüşüm

1

Dijital dönüşüm hayatımızı sararken, Türkiye’nin patronları bu değişimi nasıl değerlendiriyor? Türkiye’de faaliyet gösteren şirketlerin tepe yönetiminde bulunan 58 CEO ile yaklaşık üç aya yayılmış bir süreçte yapılan görüşmeler sonucu hazırlanan rapor, “Türkiye’deki Dijital Değişime CEO Bakışı”, dijital dönüşümün bel kemiğini stratejinin oluşturduğunu gösteriyor. Rapora göre CEO’lar, dönüşümde en çok bir strateji birimine ihtiyaç duyuyor.
ShiftDelete.Net Yazı İşleri Müdürü Tolga Cem Küçükyılmaz, dört büyük şirketin ortak çalışmasıyla oluşturulan bu raporun değerlendirme toplantısına katıldı ve Samsung Türkiye Mobilden Sorumlu Başkan Yardımcısı Tansu Yeğen’den raporun detaylarını aldı:

Dijital dönüşüm araştırmasına kimler katıldı?

58 CEO’nun ortamala yaşı 47, temsil ettikleri şirketlerin ortalama faaliyet yılı 35, ortalama çalışan sayısı 10.000 ve üzeri, ortalama şirket cirosu 2.2 milyar Dolar, katılan CEO’ların yüzde 84’ü erkek, yüzde 16’sı ise kadın.
Türkiye’nin en büyük firmalarının yer aldığı çalışmaya 11 banka, 11 holding, 6 perakende, 4 hızlı tüketim ürünleri, 3 telekomünikasyon, 3 dayanıklı tüketim ürünleri, 2 sigorta, 2 mobilya imalat, 2 inşaat, 2 adet ambalaj firmaları katılım gösterdi. Diğer kategorisinde de 12 şirket yer alıyor.
Dijital teknolojiye yatırım yapan şirketler, 2 sene içinde yeni yatırımları nereye yapacak?
Mesela 2015 yılında giyilebilir teknolojilere şirketler yüzde 26 oranında yatırım yaparken, önümüzdeki 2 senelik dönemde yatırımlar yüzde 45 seviyesine çıkacak.
Robot tarafında 2015 yılında yüzde 31 seviyesinde yatırım yapılmışken, önümüzdeki 2 senelik dönemde yatırım yüzde 52 seviyesine çıkacak. Yenilenebilir enerji teknolojileri, nesnelerin interneti, e-ticaret, bulut ve büyük veri de yine büyük yatırım yapılacak alanlar olarak gözüküyor.

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>