CEO’ların serveti çalışanları eziyor

1

Harvard Business School tarafından yapılan bir araştırmada, 16 farklı ülkede insanların CEO’lar ve işçilerin ücretlerinin oranlarını nasıl tahmin etiklerini ve gerçek ücret oranlarının ne durumda olduğunu çarpıcı bir şekilde ortaya koyuyor.

Gri bölgenin gerçek oranı verdiği tabloda (Amerika’da 354’e 1) kırmızı alan insanların tahminlerini gösteriyor (Amerikalılar 30’a 1 olarak tahmin ediyorlar). Küçücük mavi alan ise insanların aklındaki ideal oranı temsil ediyor (Amerika’da 7’ye 1).

Bu araştırmanın maalesef Türkiye ayağı bulunmuyor ancak Türkiye’deki en büyük şirketlerin başındaki yöneticilerin maaşlarının 50-120 bin dolar arasında değiştiğine dair bazı söylentiler mevcut.

ceo-salary

 

Yorumlar

  1. Bozuk/yozlaşık yapı çoğu Avrupa raporlarında Türkiye’nin ‘diğer’ kategorisine atılmasına neden oluyor. 2001’de bir AB iktisat raporunda aynen şu cümle yer almıştı:

    ‘… Türkiye’ye sistem addedilemez. Bundan önce bir duyunçtan dahi bahsedilemez.’

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>