Techinside Google News
Techinside Google News

Cep telefonları şirketler için tehdit mi?

Şirketinizde akıllı cep telefonu kullanıcısı olmadığını veya bu telefonları yasakladığınızı söyleyebilir misiniz? Aksi takdirde bu haberi okumalısınız.
- Advertisement -

Artık cep telefonu kullanmayan kaldı mı? Hayır.

Akıllı cep telefonu kullanmayan kaldı mı? Evet. Ancak bu durumun bankacılık, finans, satış, bilişim gibi sektörlerde pek rastlanılan bir durum olmadığının altını çizmek lazım. Bu noktada sizler için kötü bir haberimiz var; bu telefonlar şirketinizin başını gerçekten çok ağrıtabilir.

Bilgi teknolojileri ve danışmanlığı sunan Gartner’ın yaptığı bir araştırmaya göre 2015 yılında piyasadaki akıllı telefonların yüzde 75’i en temel güvenlik testlerinden bile geçemeyecek. Bu durumda şirketlerinin ağlarında akıllı telefonlarını kullanan, uygulama indiren ve bunları kullanan çalışanlar büyük bir güvenlik tehdidi oluşturacaklar.

Gartner temel araştırma analistlerinden Dionisio Zumerle bu durumu şöyle açıklıyor; “Mobil bilgisayar kullanan ve kendi cihazını kendin getir (BYOD – bring your own device) politikasına izin veren işletmeler şayet mobil uygulamalar için güvenlik testi ve risk yönetimi yapmadıkları takdirde güvenlik tehditleri ve zafiyeti ile karşı karşıya kalacaklar.”

Aslında Zumerle’nin söyledikleri yeni bir şey değil. Pek çok işletme son bir kaç yıldır bu konu hakkında bilgi sahibi ve yatırımlarını bu yönde yapıyor. Ancak yeni olan Gartner’ın araştırmasına göre 2017 yılından itibaren dijital saldırıların akıllı mobil cihazlara odaklanacağı. Bu durumda işletmelerin özellikle mobil cihazlara yönelik güvenlik analizi ve korunma politikalarına ağırlık vermesi gerekiyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir