Cep telefonlarında termal kamera ne işe yarar?

1

Geçtiğimiz yaz FLIR isimli bir girişim iPhone’lar için koruyucu kılıfa entegre bir termal kamera modülü çıkarmıştı. Ancak yeni iPhone modelleri ile 300 dolarlık bu ekipman kullanışsız hale gelmişti. Ekip bundan ders çıkartmış olmalı ki dağılarak, desteklenen cep telefonu modellerini genişleterek, Seek Thermal adında yeni bir girişim ile ortaya çıktılar.

Micro USB veya Apple Lightning soketlerinden telefonlara bağlanabilen yeni Seek Thermal Cam, 199 dolardan satışa sunulacak ve iPhone 5 sonrası Apple cihazlar ile Android 4.2.2 üzeri yazılıma sahip tüm cihazlarda çalışabilecek. Çalışması için bir uygulamaya ihtiyaç duyan Seek, Freescale firması tarafından üretilmiş 12 mikronluk ve 32.000 piksel kaydedebilen bir alıcı çipi kullanarak videolardaki ısı seviyelerini insanların görebileceği şekilde çözümlüyor.

Yemek pişirmekte, akıtan bir boruyu tespit etmede, köpeğinizin karanlıkta nerede saklandığını görmede veya mantolu evinize soğuğun nereden geldiğini anlamada kullanabileceğiniz Seek’in uygulamasının kullanımı da oldukça kolay.

Peki, bu 199 dolarlık termal kamera eklentisi bir fırsat oluşturabilir mi?

Kesinlikle evet. Termal kameralara günümüzde sağlık sektöründen güvenlik sektörüne kadar pek çok alanda kullanılıyorlar. Profesyonel termal kameralar maalesef çok yüksek fiyat etiketlerine sahip. Seek Thermal Cam daha düşük sermayelere sahip girişimler için farklı sektörlere yönelik çözümler geliştirmeleri için harika bir fırsat gibi görünüyor.

 

Yorumlar

  1. Selam bunu nerden ve nasıl alabiliriz Buradan ulaşabilirsiniz 05552318025

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>