Cep telefonu pazarında deniz bitti mi?

0

Gartner’ın cep telefonu pazarı hakkında yayınladığı yeni rapor, telefon üreticilerini bekleyen kabus hakkında önemli veriler içeriyor. Gartner’ın raporuna göre, akıllı telefon satın alma gücüne sahip olan herkes artık bir akıllı telefon sahibi olmuş durumda ve bu kullanıcılar yeni bir telefon almak için hiç acele etmiyorlar.

Araştırmaya göre bu yıl akıllı telefon satışlarındaki büyüme tek haneye düşecek, bu da 2015’teki büyümenin yarısı anlamına geliyor. Ancak büyümenin sona ermesi telefon üreticileri için kabus anlamına geliyor çünkü çok küçük kar marjlarıyla iş yapan telefon üreticileri için yeterince para kazanmanın anahtarı, daha çok telefon satmaktan geçiyor. LG’nin 2015’te sattığı her telefondan sadece 1,2 cent kar etmiş olması, bu gerçeğin ispatı. LG’nin bu işten para kazandığını hissedebilmesi için yüzlerce milyon adet telefon satması gerekiyor.

Telefon üreticileri için kasalarını parayla doldurmanın anahtarı olarak görülen Çin’de de görünüm pek iyi değil. Küçük yerel üreticiler veya Huawei ve Xiaomi gibi neredeyse maliyetine telefon satan elektronik devleri sayesinde Çin’de telefonu olmayan kimse kalmadı.

İki yılda bir telefon değiştirmek tarih oluyor

Telefonların kullanım süreleri de giderek artıyor. Bir zamanlar 24 ayda bir değiştirilen telefonlar için bu gelenek giderek hayattan çıkıyor. Tüketicilerin çoğu artık telefonlarını daha özenli kullanarak telefon değiştirme süresini 30 ay ve üzerine çıkarmış durumda. Üstelik, üreticiler dişe dokunur önemli bir yenilik de sunmadıkları için tüketicilerin telefon değiştirmek amacıyla acele etmesinin bir anlamı kalmıyor çünkü yeni alacakları telefon da efektif olarak eski telefonla aynı işlevlere sahip oluyor.

Rapora göre çok yakında bazı büyük oyuncuların telefon üretmekten vazgeçerek diğer alanlara yönelmesi olası görünüyor. Çünkü ürettikleri telefon başına sadece 3-5 sent kar eden firmalar artık bu kadar küçük bir kazanç için dev telefon üretim ve pazarlama yükü altına girmek istemeyecekler ve kaynaklarını daha verimli alanlara yönlendirmeyi tercih edecekler.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>