Cep telefonunda taksit sayısı düşüyor

0

Fiyatı 3 bin 500 TL’nin üzerindeki telefonlar için yeni düzenleme gündeme geldi

 Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK) fiyatı 3 bin 500 TL’nin üzerindeki cep telefonlarındaki taksit sayısını düşürmeye hazırlanıyor. Yeni düzenlemeyle daha önce 6 olan taksit sayısı 3’e düşürülecek. BDDK bu amaçla bir yönetmelik taslağı hazırladı. Taslakta şu ifadeler yer verildi: “Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelik taslağında, “…fiyatı üç bin beş yüz Türk Lirasına kadar olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi on iki ayı, fiyatı üç bin beş yüz Türk Lirası’nın üzerinde olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi üç ayı aşamaz”

Taksitte süreç nasıl gelişti?

BDDK cep telefonlarına 3 bin 500 TL altı ve üstü telefonları ayırarak ithal cep telefonların taksit sayılarını sınırlama getirmişti. Buna göre, cep telefonu almak için kullanılan kredilerde vade sayısını 12’ye çıkaran düzenleme Kasım 2018’de yapıldı. Bunun ardından ilgili yönetmelikte değişiklik gerçekleştirildi ve fiyatı 3 bin 500 TL’ye kadar olan telefonları almak için kullanılan kredilerde vade sayısı 6 aydan 12 aya yükseltildi. 3 bin 500 TL’nin üzerindeki telefonları almak için kullandırılan kredilerin vadesi ise 6 ay şeklinde tespit edildi. Fakat geçici bir düzenlemeyle 3 bin 500 TL’nin üstündeki telefonlar için de iki ay süreyle 31 Ocak’a dek taksit sayısı 12 olarak belirlendi. 2019 yılının şubat ayında da 3 bin 500 liranın üzerindeki cep telefonları için kullandırılan kredilerde 12 aylık taksitin Nisan sonuna kadar devam edeceği bildirildi. Ama bunun ardından 12 taksite son verildi ve 3 bin 500 TL üstü telefonlar için taksit sayısı 6 ay olarak uygulamaya girdi.

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>