CES 2017’nin yıldızı Alexa

0

Las Vegas’ta devam eden dünyanın en önemli tüketici elektroniği fuarı CES’te bu yıl öne çıkan en önemli teknoloji Amazon’un yapay zekası Alexa oldu.

Alexa’yı 2015 ve 2016 boyunca, Amazon’un ABD’de pazarladığı akıllı ev asistanı Echo’ya gücünü veren yapay zeka olarak tanıdık.

Amazon’un yapay zekası Alexa sayesinde, ev sahipleri Echo üzerinden farklı imkanlara kavuştular. Sesli komutla internette arama yapabilen, akıllı ev hizmetlerini yönetebilen, sabah işe gitmeden önce trafik raporlarını alabilen ve hatta eve sipariş verebilen Echo sahipleri cihazdan o kadar memnun kaldılar ki, Google da Echo’yu taklit eden Home ürününü çıkardı. Apple ve Microsoft’un da benzer bir ürün üzerinde çalıştığını biliyoruz.

Alexa rakiplerinin önünde 

Ancak rakipleri Echo’ya yetişmeye çalışırken Amazon Alexa’yı çok daha ileri taşıyor. CES 2017 sırasında gördüğümüz üzere, Alexa şimdiden LG’nin buzdolaplarına ve televizyonlarına, Ford’un ve Volkwagen’in otomobillerine ve Huawei’nin cep telefonlarına girmiş durumda. Başka şirketlerle işbirliklerinin de yakında duyurulması sürpriz olmayacak.

Şimdilik sadece ABD ve kısıtlı olarak Kanada, İngiltere ve Almanya üzerinde hizmet veren Alexa hızla gelişen bir yapay zeka olarak, yakın gelecekte yapay zekalı dünyanın nasıl işleyeceğine dair iyi bir örnek oluşturuyor.

Aşağıda, Ford’un CES 2017 sırasında duyurduğu Alexa’lı yeni otomobillerine dair yayınladığı tanıtım videosunu izleyebilirsiniz:

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>