CES’e katılan Türk şirketleri ve start-up’ları

0

Dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı CES yarın başlıyor. Fuara ülkemizden katılan şirket ve start-up’ları derledik

 Dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı CES’e katılan Türk şirket ve start-up’ları belli oldu. CES’in resmî sitesindeki katılımcı rehberine göre, Türkiye’den CES’te toplam dördü start-up, dördü şirket olmak üzere toplam sekiz kurum katılıyor.

7-10 Ocak’ta ABD’nin Las Vegas şehrinde düzenlenecek CES’e ülkemizden katılan bu kurumlar ve stant numaraları şöyle sıralanıyor: Astav Yazılım (stant no: 52467), Compocket (stant no: 53370), Ekin (stant no: 2413), Farmer Expert (stant no: 50875), Farplast Otomotiv (stant no: 6503), Kuba Otomotiv (stant no: 36319), Reis Elektronik (stant no: 18544) ve Vidi Medical (stant no: 51322).

CES’teki yerli start-up’lar hangi alanlarda çalışıyor?

CES’te ürün ve hizmetlerini tanıtan Türk start-up’lardan biri olan Astav Yazılım, Turizm ve savunma sistemleri yazılımı konusunda uzmanlaşmış bir girişim. Şirket, Gebze’deki Bilişim Vadisi’nde çalışmalarını sürdürüyor. Compocket ise Minis isimli dünyanın en küçük osiloskobunu (elektrik gerilimindeki zamana bağlı olan değişimlerin görebilmesini sağlayan bir ölçüm cihaz) üretti. Bu arada Minis’in Turkcell’in kitle kaynak programı Arıkovanı’ndan 120 bin TL’nin üzerinde fon topladığını not edelim. Farmer Expert de bir sanal ve çiftçilerin ve alıcıların ürünlere yönelik taleplerinin karşılandığı bir e-ticaret platformu ve çiftçilerin yurtdışı pazarlara ürünlerini satmalarına aracılık ediyor. Vidi Medical ise glokom (göz tansiyonu) tedavisi için geliştirdği bir cihazla CES’e katılıyor. Cihazın çalışan bir prototipi fuarda katılımcı ve yatırımcılara sunulacak.

Eureka Park 2012’den bu yana start-up’ların hizmetinde

CES’te bu yıl bin 200’den fazla start-up ürün ve çözümlerini katılımcı ve muhtemel yatırımcılara ulaştıracak. Bu start-up’lar için Eureka Park adlı farklı bir bölüm oluşturulmuş durumda. Eureka Park ise Las Vegas Sands’de yer alıyor. Eureka Park’ın 2012’den bu yana start-up’lara ev sahipliği yaptığını not edelim. Son olarak, fuara 2019’da 4 bin 500’den fazla şirket ve 175 bini aşan ziyaretçi katıldı.

 

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>