Çevresel etkiler blockchain ile izleniyor

0

çevresel etkiler blockchain

WWF tarafından uygulanmaya başlanan bir sistem ile çevresel etkiler blockchain ile izlenebiliyor. Böylelikle ürünler hakkında detaylı bilgi alınabiliyor.

Çevresel etkiler blockchain ağına kayıtlı

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) ve BCG Digital Ventures ürünlerin ve gıdaların çevresel etkileri için yeni bir uygulama başlattı. QR kodlu bu sistem, blockchain tabanlı bir platformdan oluşuyor. Sidney’de OpenSC platformu tarafından lanse edilen uygulama, hem tüketiciler hem de iş yerleri için geliştirildi.

Ürün QR kodunu taramaya dayalı lan bu sistem, ürün hakkında detaylı bilgiler veriyor. Kullanıcılar, ürünün nereden geldiği, ne zaman ve nasıl üretildiği ve tedarik zinciri boyunca nasıl hareket ettiği hakkında bilgi sahibi oluyor. Sistemin en büyük kısıtlaması ise bunun yapılabilmesi için her ürünün RFID etiketi ile takip edilmiş olmasının gerekmesi.

WWF-Avustralya CEO’su Dermot O’Gorman, OpenSC aracılığıyla işletmeler ve tüketicilerin, yenilen yemeğin çevresel bozulmaya veya kölelik gibi sosyal adaletsizliğe katkıda bulunup bulunmadığı konusunda yepyeni bir şeffaflık seviyesine sahip olacaklarını söyledi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>