Çevrimiçi içeriği yapay zeka oluşturacak

0

Çevrimiçi içerik yapay zeka

“İnternette gördüğünüz her şeye inanmayın” bir süredir oldukça standart bir tavsiye oldu. Avrupa kolluk kuvvetleri grubu Europol’ün yeni bir raporuna göre, dünyada bu uyanıklığı artırmak için tüm nedenlerimiz var.

Raporda, “Uzmanlar, çevrimiçi içeriğin yüzde 90’ının 2026 yılına kadar sentetik olarak oluşturulabileceğini tahmin ediyor” uyarısında bulunarak, sentetik medyanın “yapay zeka kullanılarak oluşturulan veya manipüle edilen medyayı ifade ettiğini” ekledi. Raporda, “Çoğu durumda, sentetik medya oyun oynamak, hizmetleri iyileştirmek veya yaşam kalitesini iyileştirmek için üretiliyor. Ancak sentetik medyadaki artış ve gelişmiş teknoloji, dezenformasyon olasılıklarına yol açtı” deniliyor. Europol raporunda, “Günlük olarak, insanlar kendilerine rehberlik etmesi ve onlara neyin gerçek olup neyin olmadığını söylemesi için kendi algılarına güveniyorlar” diyor.

Rapor, çevrimiçi içeriğin 2026’ya kadar yüzde 90’ının yapay zeka tarafından oluşturulacağını belirtiyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>