Chan Zuckerberg konut krizi için 3.6 milyon dolar bağışladı

0

San Francisco çevresindeki girişimler ve konut sahiplerinin tutumları ciddi bir konut krizinin yaşanmasına yol açarken Chan Zuckerberg tarafından yapılan açıklamalarda 3.6 milyon dolarlık bağışın yapıldığı belirtildi. Ailelerin alanlardan tahliye edilmesi için yasal boşlukların kullanıldığı bölgede fiyatlar giderek artarken bölgeye daha zengin kiracılar gelerek mülk sahiplerinin da yüksek gelir elde etmesi sağlanıyor. Ancak Chan Zuckerberg kuruluşu tarafından yapılan yeni bağış, bu duruma karşı savaşan kişilere önemli bir destek sunacak.

Chan Zuckerberg Initiative Devrede

Facebook CEO’sunun eşi tarafından kurulan ve yüksek değerleri ile dikkat çeken Chan Zuckerberg Initiative, konut krizinin hafifletilmesi yönünde 3.6 milyon dolar bağışta bulundu. Fonun çoğunluğu olan 3.1 milyon dolar, Facebook’un yakınlarındaki San Francisco banliyölerinde konut sıkıntısı nedeniyle yaşanan sıkıntıları gidermek için Topluluk Hukuk Hizmetleri’ne verilecek. Paranın asıl amacı ise örgüt üzerinden ev sahiplerine karşı savunma hakkını kullanmak isteyen kişilere destek sağlamak.

Ev sahipleriyle yaşanan anlaşmazlıklar sırasında mahkemede hakkını aramak isteyen bireylere ve ailelere yasal yardım sağlayacak örgüt, böylece konut artışlarının önlenmesini ve kişilerin yasal boşluklardan faydalanarak evlerinden atılmalarını önleyecek. Yapılan bağış ile birlikte 3 yıllık süre içerisinde 2 bin 500 kişiye yardım edilmesi bekleniyor. Bağışın geri kalan bölümü 500 bin dolar Terner Merkezi’ne verilecek. Burada ise konut sektörüne yönelik yardım yapılacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>