Chan Zuckerberg Vakfı’nın 50 milyon dolarlık desteği bilim adamlarına

0

Chan Zuckerberg Vakfı tarafından yapılan yatırımlar son dönemlerde daha fazla gündeme gelmeye başlarken, özellikle yeni yatırımın 50 milyon dolar olarak belirlenmesi oldukça konuşuldu. Chan Zuckerberg Vakfı tarafından yönetilen Biohub aracılığı ile gerçekleştirilen yatırımda 5 yıllık bir süre öngörülüyor. 5 yıllık sürenin sonunda toplamda 50 milyon dolarlık desteğin sağlanacağı yeni projede, 50 bilim adamı bu fondan yararlanabilecek.

Biohub Tıbbi Araştırmaları Hızlanacak

Chan Zuckerberg Vakfı’nın bu alandaki en önemli amacı, farklı hastalıklara karşı önemli çözümler üretmek ve hastalıkların etkisini azaltmak. Daha önce vakıf tarafından 3 milyar dolarlık bir fon ayrılarak bu çalışmalara ne kadar önem verildiği gösterilirken, yeni bir yatırım turunun daha başlatılacak olması, proje ve araştırmaları da hızlandıracak. Kişilerin yıllık 1.5 milyon dolarlık bir destek alması beklenirken, vakfın bu desteği oldukça takdir topladı.

Çalışmaların temel odak noktası ise biyoçip gibi farklı teknolojileri geliştirerek başta sıtma olmak üzere farklı hastalıklara karşı çözüm getirmek olacak. Farklı kurumlar tarafından da desteklenecek çalışmalar özellikle iyi bir şekilde sonuçlanırsa yatırımların ve fonların devam etmesi bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>