Chatbot şirketlerin müşteri ilişkileri maliyetlerinde yüzde 30 tasarruf sağlıyor

0

Pazarlama teknolojilerinde kullanılan  chatbot, son kullanıcılara daha iyi hizmet sunma konusunda markaların araçlarından biri haline geliyor

Dünya çapındaki altı ofisinde 100’ü aşkın çalışanıyla faaliyetlerini sürdüren ve kurumlar için omni-channel (çok kanallı) dijital pazarlama teknolojileri sunan SmartMessage, şirketlerin bir pazarlama kanalı olarak her geçen gün daha sık kullandığı chatbot’ları ülkemizde kurumsal seviyede ilk üreten markalardan biri olarak son dönem artan talebe dikkat çekiyor.

2025 yılında 1,25 milyar dolarlık chatbot pazarı oluşacak

Tüm dünyada WhatsApp ve Facebook Messenger gibi uygulamalarla mobil internet kullanıcıları iletişimlerini bu kanallara yönlendirirken, chatbot teknolojisi de şirketlere bu platformlar üzerinden müşterileriyle etkileşime girme imkânını sunuyor. Dünya chatbot pazarının 2025 yılında 1,25 milyar dolar büyüklüğe ulaşması beklenirken, chatbot’ların müşterilere hızlı bilgi alma ve işlem yapma avantajlarını sağlamasıyla müşteri ilişkileri yönetimindeki chatbot ağırlığı da her geçen gün artıyor. Chatbot teknolojisi ile müşterilerine 7 gün 24 saat hızlı ve verimli destek sunma fırsatını yakalayan şirketlerde müşteri destek maliyetleri ve iş yükü de önemli ölçüde azalıyor.

Özçekimden müşteri memnuniyetini anlayan chatbot’lar kullanımda

Chatbotların özellikle daha doğal diyaloglar kurma, dili daha iyi anlama gibi konularda daha da gelişeceğini belirten Smartmessage CEO’su Oğuz Küçükbarak “Yapay zeka, makine öğrenmesi, imaj tanıma ve doğal dil işleme konularındaki gelişmeler chatbotların müşteri deneyim kalitesini daha da artıracak. SmartMessage olarak örnekle biz doğal dil işleme konusunda Microsoft’un LUIS altyapısını kullanarak müşterilerimizin kitlelerine daha iyi deneyimler yaşatmalarına yönelik çalışmalar yapıyoruz. Ürettiğimiz botlar müşterinin gönderdiği özçekimden müşterinin memnuniyet seviyesini anlayıp, ona göre aksiyon alabiliyor” diyor.

 

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>