App Store ChatGPT kopyaları ile doldu!

ChatGpt Apple'ın Mağazasında Kopyacılar Arasında Mücadele Ediyo

Taklit ChatGPT’ler benzer logolar kullanıyor ve müşterileri yüksek fiyatlı aboneliklere ödeme yapmaya kandırmak için tasarlanmış gibi görünüyor.

ChatGPT nihayet geçen hafta Apple Inc.’in uygulama mağazasında göründüğünde, listenin en üstünde olacağı düşünülüyordu. Ancak, OpenAI Inc.’in yapay zeka hizmetini ararken, ChatAI ve AI ChatBot, GPT-4 Open Chat gibi asılsız isimlere sahip birçok benzer uygulama bulunuyor.

Ancak bu sorun, haftanın sonunda çözülmüş gibi görünüyor. ChatGPT, “OpenAI’in resmi uygulaması” mağazanın listesinde ikinci sırada yer alırken, ChatOn,ChatGPT ve GPT-4 tarafından desteklenen AI Chat Bot Assistant adlı bir reklamın altında yer alıyordu. Ancak gerçek uygulamayı onlarca taklit arasında karıştırmak hala kolay, bu da yapay zeka altın madenciliğinin devam ediyor.

Taklit ChatGPT’ler benzer logolar kullanıyor ve müşterileri yüksek fiyatlı aboneliklere ödeme yapmaya kandırmak için tasarlanmış gibi görünüyor. İlk olarak ElevenThirteen LLC’nin Chat AI uygulamasını açıldığında hizmet kendini “kişisel Chat GPT asistanınız” olarak tanıtıyor, ve hemen ücretsiz bir deneme sürümüne kaydoluyor. Bu denemenin üç gün sonra haftalık olarak 7 dolar ücretlendirme yapacağını belirtiyor.

Bu uygulamaların birçoğu, geliştiricilerin benzersiz yapay zeka yazılımı ve kişilikleri oluşturmak için OpenAI’in GPT-3 veya -4 gibi dil modellerine erişim kiralayarak ChatGPT’yi andıran bir şey sunuyor. Ayrıca, ChatGPT’nin yasaklandığı belirli ülkelerde coğrafi kısıtlamaları aşmaya yardımcı olabilirler.

Diğer uygulamalar arasında OpenAI’in büyük dil modeli üzerinde eğitim aldığını kabul etse de, bot yapıcılarının “benzersiz ve yenilikçi bir yapay zeka asistanı yaratmak için çalıştığını” söylüyor. ElevenThirteen’ün diğer uygulamaları arasında kripto sanat ve kristal kaya tanımlama uygulamaları bulunuyor. Geliştirici adına konuşan sözcü, Chat AI’nin aylık olarak bir milyon aktif kullanıcıya sahip olduğunu ve seçilebilir AI rolleri, kamera entegrasyonu ve profesyoneller için araçlarla kendini farklı kıldığını belirtti.

Bu tür bir yaklaşım büyük bir iş haline geliyor. Bazı sohbet botları on binlerce uygulama mağazası derecelendirmesine ve muhtemelen aynı derecede fazla indirmeye sahip. Abonelikleri teşvik etmelerinin yanı sıra, genellikle reklamlar da gösteriyorlar.

Google ve Baidu Inc. gibi şirketler, OpenAI gibi, önce chatbot’larını hızlı geliştirme süreci için web siteleri olarak başlattılar, uygulama mağazası onay süreci gelişmeyi yavaşlatabilir. Bugün, Google’un böyle bir uygulaması olmamasına rağmen iPhone’da Bard adında bir uygulama bulunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz