Techinside Google News
Techinside Google News

ChatGPT güvenliği için yeni bir çalışma başlıyor

Microsoft ChatGPT güvenliği için yeni bir çalışmaya başlıyor. Güvenliğin artırılması için, Microsoft İsrail’de merkezinde çalışılacak.
- Advertisement -

Microsoft ChatGPT güvenliği için yeni bir çalışmaya başlıyor. Güvenliğin artırılması için, Microsoft’un İsrail’deki Ar-Ge merkezinde çalışılacak.

OpenAI CEO’su Sam Altman’ın İsrail’de bir OpenAI Ar- Ge Merkezi açacağı konuşuluyordu. Altman böyle bir planı olmasa da şirketin tüm faaliyetlerini San Francisco’da yoğunlaştırmayı istiyor. Dolayısıyla OpenAI için çalışmalar İsrail’de doğrudan değil dolaylı olarak yapılacak. Microsoft’un İsrail’de bulunan Ar-Ge merkezinde OpenAI’ın güvenliğini artırmaya yönelik çalışmalar yürütülecek.

Altman, Tel Aviv’deki Başkan Isaac Herzog ile Tel Aviv Üniversitesi’ndeki toplantılar yaptı ve Herzliya Pituah’daki Microsoft kampüsünü de ziyaret etti.

İsrail merkezli çalışmalar yürütülecek

Microsoft, OpenAI’ye şimdiden 10 milyar dolar yatırım yaptı. İki şirket arasındaki işbirliği, OpenAI’nin temel sorunlarından birini çözmek için derinleşmeye hazırlanıyor. Altman, veri güvenliği ve güvenilirliği konusunun OpenAI için büyük bir zorluk olduğunu belirtiyor.

İnsanlığın yapay zeka tarafından yok edilmesi tehdidinden daha fazla, zarar veren OpenAI’nin bugün yatırımcılar arasında en sıcak endüstrilerden birinde kazandığı engin bilgi ve avantajı nasıl ticarileştirebileceğinden rahatsız. Ancak ChatGPT’deki güvenlik ihlalleri devam ettiği sürece OpenAI’nin geleceği sınırlıdır.

Kaynaklar, bu sorunun üstesinden gelmek için Microsoft İsrail’in, OpenAI’nin bugün ulaşamadığı bankalar, sigorta şirketleri, endüstriyel tesisler, hastaneler gibi müşterilere ulaşmasına yardımcı olacak teknolojilerin geliştirilmesine katılacağını bildiriyor.

Microsoft destekli OpenAI ve ChatGPT yaratıcısının CEO’su Sam Altman, 5 Haziran 2023’te Tel Aviv, İsrail’deki Tel Aviv Üniversitesi’nde bir konuşmaya katıldı. Çoğu teknoloji şirketinde olduğu gibi son işten çıkarmalara rağmen , Microsoft İsrail’in siber güvenliğe yaptığı yatırım artmaya devam edecek. Şirket geçen yıl bu alana 4 milyar dolar yatırım yapacağını açıklamıştı.

OpenAI ve bilim adamları ayrıca Microsoft’un yapay zeka yeteneklerini geliştirebilecek ve onu mevcut ve potansiyel tehditler konusunda eğitebilecek. OpenAI’nin üç ay önce piyasaya sürülen AI aracı Copilot ürünü bunu yansıtıyor Microsoft, veri güvenliği yöneticilerine şirketlerini koruma yeteneği sağlamak amacıyla AI bilgisini ChatGPT’ye uyguluyor.

OpenAI konusunda agresif bir şekilde çalışmalar yürütülüyor. Dolayısıyla güvenlik konusunda bu alanda önemli çalışmalar yapılıyor. Microsoft merkezli çalışmaların yürütülmesi de ChatGPT’nin güvenilirliği konusunda pozitif yönde bir algı oluşturabilir.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir