Techinside Google News
Techinside Google News

ChatGPT iş başvurusu yapabilir

Sizin yerinize özgeçmiş hazırlayarak ChatGPT iş başvurusu yapabilir. Yeni bir rapor, iş arayanlar bunu kullanmaya istekli olduğunu gösteriyor.
- Advertisement -

Sizin yerinize özgeçmiş hazırlayarak ChatGPT iş başvurusu yapabilir. Yeni bir rapor, iş arayanlar bunu kullanmaya istekli olduğunu gösteriyor.

Üretken yapay zeka araçları, iş başvurusu da dahil olmak üzere birçok sıkıcı görevi kolaylaştırdı. ChatGPT gibi yapay zeka sohbet robotları saniyeler içinde  özgeçmişler, ön yazılar, denemeler ve daha fazlasını oluşturabiliyor.

İş başvurularını yapay zeka yapabilir

Yetenek Bulutu şirketi iCIMS, üniversite mezunlarının kariyer beklentilerini analiz eden ve bunları İK profesyonelleri ve işverenlerinkiyle karşılaştıran “Class of 2023” raporunu yayınladı. Ankete katılan 1.000 ABD’li üniversite son sınıf öğrencisinin neredeyse yarısı (yüzde 47) özgeçmişlerini veya kapak mektuplarını yazmak için yapay zeka sohbet robotlarını kullanmakla ilgilendiklerini ve Z kuşağının yüzde 25’i zaten bu amaçlar için yapay zekayı kullandıklarını söyledi.

Raporda iCIMS baş teknoloji sorumlusu Al Smith: “Üretken yapay zeka botları (ChatGPT gibi), hem adayların hem de işverenlerin daha üretken olmalarına ve daha iyi iletişim kurmalarına yardımcı olma potansiyeline sahip” diyor.

Bununla birlikte, ankete katılan 500 İK uzmanının yaklaşık yüzde 40’ı, iş başvurularında yapay zeka kullanımının kesin bir anlaşma bozucu olacağını söyledi. Şu anda güvenilir yapay zeka dedektörü bulunmadığına dikkat etmek de gerekiyor. Yapay zeka tarafından oluşturulan metni doğru olacak ve kim olduğunuzu yansıtacak şekilde düzenlediğinizden emin olduğunuz sürece bir İK uzmanı, yapay zeka destekli bir uygulama ile bir insan arasındaki farkı söyleyememeli.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir