Techinside Google News
Techinside Google News

ChatGPT veri paylaşımını nasıl kapatabilirsiniz?

ChatGPT verilerinizi yapay zekanın eğitiminde kullanıyor. ChatGPT veri paylaşımını kapatarak, eğitimde kullanılmasının önüne geçebilirsiniz.
- Advertisement -

ChatGPT kullanıcı verilerini yapay zekanın eğitiminde kullanıyor. ChatGPT veri paylaşımını kapatarak, eğitimde kullanılmasının önüne geçebilirsiniz.

OpenAI, ChatGPT üretken yapay zeka ürününü kullanımına sunduğunda, kullanıcıların verilerini korumalarına izin verecek ayarlar içermiyordu. OpenAI, dil modelini daha fazla eğitmek için sohbet robotuyla yapılan bu konuşmalardan elde edilen verileri kullandı. Aylar geçtikçe ve ChatGPT daha popüler hale geldikçe, gizlilik gözlemcileri ve düzenleyiciler, OpenAI’nin kullanıcı verilerini nasıl topladığına dikkat etmeye başladı. Birçok ülke OpenAI’nin bu verileri korumak için harekete geçmesini talep etmeye başladı.

İtalya, birkaç hafta önce gizlilik meseleleri nedeniyle ChatGPT’yi yasakladı. OpenAI nihayet kullanıcıların verilerini ChatGPT’nin eğitim algoritmalarından gizli tutmasına olanak tanıyan bir ayar eklediğinden, ülke daha sonra ülkedeki erişimi yeniden sağladı. Dünyanın her yerindeki ChatGPT kullanıcıları, yeni gizlilik ayarından kolaylıkla yararlanabilir. Ancak tüm ChatGPT kullanıcıları, OpenAI’nin gizliliği iyileştirme özelliği uygulamasını beğenmeyebilir.

ChatGPT’nin özel verilerinizi kullanmasını nasıl durdurabilirsiniz?

Gizlilik ayarlarını değiştirmek için bir tarayıcıda ChatGPT hesabınıza giriş yapmanız gerekiyor. Bundan sonra, ChatGPT veri paylaşımını devre dışı bırakmak için bu basit adımları izleyebilirsiniz. OpenAI’nin gizliliği artıran özelliği gizlemek için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştığını fark edeceksiniz.

  • Sol alt köşedeki hesap bölümüne tıklayın
  • Ayarlar’ı tıklayın
  • Veri Kontrollerinin yanındaki Göster menüsüne tıklayın
  • Sohbet Geçmişi ve Eğitimini kapatın
  • Bu aynı zamanda ChatGPT verilerinizi dışa aktarabileceğiniz ve isterseniz hesabı silebileceğiniz menü.

OpenAI, ChatGPT verilerinizle ne yapar?

Yeni gizlilik ayarları devreye girmeden önce ChatGPT ile paylaştığınız verilere bakacak olursak, maalesef bu veriler silinmiyor.

Kullanıcı verileri toplama kapalıysa, bu başlık sohbet geçmişinizi kapsayacaktır. Verilerinizi Open AI ile paylaşmaya başlamak için Sohbet geçmişini etkinleştir yazan yeşil düğmeyi tıklamanız yeterli.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir