Cheetah robot için yeni video yayınlandı

0

Cheetah robot

MIT tarafından geliştirilen Cheetah robot için yeni bir tanıtım videosu yayınlandı. 3. versiyon olan Cheetah robot, yeni özellikleri ile çok daha dengeli hale geldi.

Cheetah robot dengede kalabiliyor

Robot geliştiricilerinin yaşadıkları genel sorun, dokunsal geri bildirimler ile hareket ederken beklenmedik engellerle karşılaşmak oluyor. MIT’nin son nesil Cheetah robotu, algılama ve öngörü algoritmaları ile hızlı bir şekilde hareket ederken bile dengede kalabiliyor.

Kontak algılama algoritması, robotun bacağını sallarken ne zaman durması gerektiğini belirtiyor. Bu algoritma; jiroskoplar, ivmeölçerler ve bacaklarının eklem pozisyonlarından gelen verileri kullanıyor.

Model öngörücü kontrol algoritması ise Cheetah bir adım attıktan sonra, bacağının ne kadar kuvvet uygulayacağını tahmin ediyor.

Koşu bandında, taşlı ve çimenli arazide test edilen robot, bu zeminlerde sorunsuz bir şekilde hareket edebildi. Ayrıca geliştiriciler, koşu sırasında robota tekme attıktan sonra bile robot sorunsuz bir şekilde koşmaya devam edebildi. Aşağıdaki video ile son nesil robotun yeteneklerini görebilirsiniz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>