Chevrolet de yakayı ele verdi!

0

Volkswagen’in dizel motorlu araçlarında, emisyon ölçüm testlerini aldatmak için gizli yazılım kullandığının ortaya çıkmasıyla gözler tüm otomobil üreticilerinin dizel araçlarına çevrilmişti. Volkswagen’in bu skandal nedeniyle 10 milyar dolarlık cezası da henüz kesinleşmişken şimdi de ABD’li dev otomobil üreticisi General Motors’un, Chevrolet otomobillerinin dizel motor kullanan Cruze modellerinde test mekanizmalarını aldatmak için gizli yazılım kullandığı anlaşıldı.

VW skandalı üzerine Mitsubishi ve Suzuki de Japonya’da aynı hileyi yaptıklarını itiraf etmek zorunda kalmışlardı. Ancak ABD’li otomobil üreticilerinde henüz bu yönde bir bulguya rastlanmamıştı. ABD’nin Volkswagen’e kestiği ağır cezaya karşılık olarak Avrupa’nın da ABD’li üreticilerin açığını aradığını da unutmamak gerekiyor.

Fakat Kaliforniya’da açılan kamu davasında General Motors’un, Chevrolet marka otomobillerin dizel motorlarında aynı hile yazılımlarını kullandığı suçlaması yapıldı. Böylece ilk defa bir ABD’li üretici de hile skandalına karışmış oldu. Öte yandan, Avrupa’da bir çevreci kuruluşun, Opel’in dizel motorlarında benzer bir hile mekanizması bulduğuna dair yayınladığı rapor da önümüzdeki günlerde çok konuşulacak gibi görünüyor. Opel bu suçlamayı reddederken, iddianın daha detaylı araştırılması için teknik bir komisyon kurulması bekleniyor.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>