[Video]Chobani’nin kurucusu Hamdi Ulukaya’dan başarı için 3 uyarı

0

Ünlü iş insanı Hamdi Ulukaya, başarı için günümüz iş dünyasının sıradışı düşünmesi gerektiğini düşünüyor ve uyarılarda bulunuyor

ABD’nin bir numaralı yoğurt markası Chobani’nin kurucusu Hamdi Ulukaya, başarı için üç uyarıda bulundu. Hamdi Ulukaya’nın TED’de yayımlanan konuşmasında başarı için paylaştığı üç uyarı şöyle:

1-Şirketler hissedarlara sağladıkları değerler için mi hayattadır? Hayır

Hamdi Ulukaya konuşmasında, “Günümüz işletme kitaplarına bakarsanız, şirketlerin var olma nedenlerinin hissedarlara sundukları kârı maksimize etmek olduğu yazıyor. Bu, bugüne kadar duyduğum en aptalca fikir” diyor. Ulukaya’ya göre, şirketler öncelikle çalışanlarını dikkate almalı.

İş insanı Ulukaya, 2016’da bu amaçla sıradışı bir adım attı ve 2 bin çalışanına şirketten hisse verdi. Kimileri bunu PR çalışması veya hediye olarak görse de, Ulukaya durumu, “Bu, hediye değil. Çalışanlar yetenek ve sıkı çalışmalarıyla bunu hak ettiler” diyerek açıklıyor.

2-Topluma, sizin için neler yapabileceklerini sormayın. Şirketler topluma  “Sizin için neler yapabiliriz”  diye sormalı

Ulukaya bu görüş için ise ABD’nin Idaho eyaleti için yaptıklarını örnek gösteriyor. Idaho ülkenin kuzeybatısında yer alan bir eyalet ve ekonomik olarak geri kalmış olmasıyla dikkat çekiyor. Ulukaya bu eyalete giderek, kendileri için ne yapabileceğini soruyor. İş insanı bu çalışması sonucunda Chobani’nin ikinci fabrikasını Idaho’da açmaya karar veriyor. Fabrikanın açılmasının ardından ise Idaho’ya başka gıda firmaları da bu eyalette fabrikalarını hayata geçiriyor.

3-Patronunuz yönetim kurulu değil müşterilerdir

Ulukaya günümüz işletme anlayışında CEO’nun yönetim kuruluna karşı sorumlu olduğunu ifade ediyor. Ulukaya’ya göre ise tam tersi durumu söz konusu: CEO, müşterilere karşı sorumludur. Ulukaya bunun için ise kendi konumundan örnek veriyor: Chobani kurulduğu ilk dönemde yoğurt ambalajlarının üzerine müşteri hizmetlerinin numarası olarak kendi numarasını verdiğini ve müşterilerin doğrudan kendine ulaştığını aktarıyor.

Hamdi Ulukaya konuşmasında, “Çalışanlarınızla, içinde bulunduğunuz toplumla ve ürünlerinizle iyi olursanız, daha kârlı, yenilikçi ve sizin için tutkuyla çalışanlarınız ile sizin destekleyen bir topluluğa sahip olursunuz” ifadelerine de yer veriyor.

Hamdi Ulukaya’nın TED’de yaptığı konuşmayı aşağıda seyredebilirsiniz(Türkçe altyazı mevcut):

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>