Chrome güvenlik açığını kapatacak

0

Chrome güvenlik

Google, Chrome güvenlik açığını 80 sayılı versiyonu ile kapatacak. Böylelikle, büyük bir kullanıcı kitlesine sahip olan Chrome, çok daha güvenli hale gelecek.

80 versiyonu ile Chrome güvenlik önlemi alıyor

Günümüzde kullanıcıların internet tarayıcısı seçiminde hızdan sonraki en önemli faktörler arasında güvenlik yer alıyor. zaman zaman güvenli konusundaki zafiyetleriyle eleştirilen Chrome, bunun için yeni bir güvenlik önlemi alacak.

80 sayılı Chrome versiyonun, çerezlerin kötü amaçlı şekilde kullanılmasına neden olan güvenlik açıkları artık yer almayacak. SameSite etiketinden kaynaklanan bu açık için yeni güvenlik önlemleri alındı. Artık SameSite etiketiyle işaretleme zorunluluğu ortadan kaldırılarak, kullanıcıların URL gizliliği ağlanacak.

Ancak bu yeni özelliğin, bazı web sitelerinin çalışmamasına neden olabileceği ve hizmetlerin devam edemeyebileceği belirtiliyor. Chrome, bu nedenle SameSite etiketine yönelik düzenleme yapılabilmesi için geliştiricilere zaman da tanıyacak.

4 Şubat itibariyle kullanıcılara dağıtılmaya başlanan yeni sürümde, güvenliği artırıcı özellik kademeli olarak kullanıcılara sunulacak. Bu kademeli dağıtımla, geliştiricilere zaman tanınmış olacak.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>