Techinside Google News
Techinside Google News

Chrome metin linkleme özelliğini kullanıma sunuyor

Chrome metin linkleme özelliği ile bir yazıda belirli bir kısma link verilebilecek. Linke tıklayan kişi, direkt ilgili metne yönlendirilecek.

Chrome metin linkleme özelliği ile bir yazıda belirli bir kısma link verilebilecek. Linke tıklayan kişi, direkt ilgili metne yönlendirilecek.

Chrome metin linkleme özelliği geliyor

Google Chrome 90’da insanları doğrudan vurgulanan bir sayfanın bölümüne götüren bir bağlantı oluşturabilen yen bir özellik sunmaya başladı. 2020’de ilk olarak uzatan olarak sunulan bu özellik, artık Chrome’un bir parçası haline geldi.

- Advertisement -

Örneğin, Wikipedia’da penguenlerin insanlardan nasıl korkmadıklarından bahseden bir bölüme yönlendirme yapmak istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey o bölümü sol tık ile seçip vurgulamak, sağ tıklamak ve ardından “Bağlantıyı kopyala” yı seçmek.

Daha sonra # ile biten bu URL’yi istediğiniz kişiye gönderebilirsiniz. Sayfa yüklendiğinde, onları Wikipedia makalesinin üst kısmı yerine metnin ilgili kısmına götürür.

Bu özellik, birlikte çalışan kişiler, hatta sadece arkadaşlarıyla rastgele şeyler paylaşmayı seven herkes için çok faydalı olabilir. Bu özellik kademeli olarak sunulmaya başlandı. Yakında tüm Chrome 90 kullanıcılarına sunulması bekleniyor.

Google ayrıca tarayıcı için yeni bir PDF görüntüleyici başlattı. Bu sayede iki sayfalık görünümü ve tek bir tıklamayla yakınlaştırmanıza, sayfaya atlamanıza, kaydetmenize ve yazdırmanıza olanak tanıyan yeni bir araç çubuğu sunuluyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:27:42

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir