Çiğdemli: Bu yıl, Sevgililer Günü’nün e-ticareti ikiye katlanır

0

Sevgililer Günü döneminde e-ticaret satışlarının geçen yıla oranla ikiye katlanması bekleniyor. Bu dönemdeki satışları Sevgi Ekonomisi başlığı altında değerlendiren TOBB E-ticaret Meclis Üyesi ve Ticimax E-ticaret Sistemleri Kurucusu Cenk Çiğdemli, Sevgililer Günü öncesinde e-ticaret sitelerinin satışlarının hafta bazında ortalama yüzde 60 artış yaşandığını hatırlatıyor. Çiğdemli’nin bu yıl için öngördüğü yüzde 100’lük artışta seyahat, uçak, otel, araç kiralama gibi kategorilerdeki artışların da payı olacak.

Yapılan harcamaların dağılımında da önemli bir değişim olduğuna işaret eden Çiğdemli, iki yeni ve dikkat çekici dinamik olarak Z kuşağının değer algısının hediye kavramını dönüştürmesini ve bağış ile fidan dikim sertifikalarının da hediye olarak sunulmasını sayıyor. Çiğdemli, son yıllarda özellikle etkinlik bileti, kurs, tatil, hobi eğitimleri, SPA ve otel rezervasyonu gibi deneyim odaklı hediyelerin yükselişe geçtiğinin de altını çiziyor.

Çiğdemli, “Başta kişiye özel ve isme özel hediyeler olmak üzere, mücevher, saat, takı, kozmetik, spor malzemeleri, parfüm, giyim, oyuncak, otomobil aksesuarları, teknolojik ürünler, hobi ürünleri, oyuncaklar, koleksiyon ürünleri ve iç çamaşırı kategorilerinde hareketlilik çok yüksek. 14 Şubat günü çikolata ve çiçek satışları da hareketlenecektir. Ayrıca Z kuşağının değer algısındaki farklılıklar da hediye seçimlerine yansıyor. Örneğin sevdiğinin adına dernek veya STK’lara bağış yapmak, fidan diktirmek gibi sosyal sorumluluk harcamaları da artık hediye olarak sunulabiliyor. Örneğin ‘Adınıza şuraya fidan bağışlanmıştır’ gibi bir sertifika çerçeveletilip hediye olarak verilebiliyor. Sürdürülebilirliğe yönelik ürün ve hizmetler de öne çıkıyor” şeklinde konuşuyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>