Çilek toplama robotu geliştirildi

0

çilek toplama robotu

Yeni nesil çilek toplama robotu ile Endüstri 4.0’ın tarım üzerindeki etkileri devam ediyor. Çilek toplama robotu, hasat zamanı ortaya çıkan iş yükünü sona erdirebilir.

Çilek toplama robotu: Harvest CROO

Harvest CROO firması tarafından geliştirilen yeni nesil tarım robotu, birkaç yıldır prototip aşamasındaydı. Şirket, çilekleri toplamak için tasarlanan robotun tanıtımı geçtiğimiz günlerde gerçekleştirildi.

Robot her bitki için birer birer çilek toplayacak şekilde tasarlandı. Üzerindeki GPS verileri, kameralar, stereo görüntüler ile bitki üzerinde çileğin nerede olduğunu buluyor. Ultrasonik sensörleri yardımıyla da çileği çok hassas bir şekilde bitkiden koparıyor.

Çilek toplayabilen robotu 30 adet tarım işçisinin yerini alabileceği belirtiliyor. Dolayısıyla bu robotu ticarileşmesiyle çilek toplayan işçiler için istihdam konusunda önemli bir değişim yaşanabilir.

BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün geçmiş yıllardaki raporuna göre 2050’de artan Dünya nüfusunun gıda ihtiyacını karşılamak için 2006’dan bu yana %70 daha fazla yiyecek üretmek zorundayız. Bu ihtiyacı karşılayabilmek için tarımda yüksek teknolojiden, robotik ve makine sistemlerinden, en önemlisi de verilerden yararlanmak gerekiyor.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=2bcOggQmjpY]

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>