Techinside Google News
Techinside Google News

Çılgın girişimciden yatırımcılara tavsiyeler

Bir dönem "çılgın girişimci" ünvanına belki de tek başına sahip olan Virgin grubunun kurucusu Richard Branson, girişim dünyasında dikkat edilmesi gereken 5 önemli adımı derledi.
- Advertisement -
Virgin Grubu'nun kurucusu Richard Branson
Virgin Grubu’nun kurucusu Richard Branson

Kuşaklararası çatışma kavramının ilk örnekleri bundan 3 bin yıl öncesine kadar gidiyor. Çatışma değil belki ama, hemen her kuşakta ortaya çıkan bir “çılgın girişimci”, dünyayı adeta yeniden şekillendiriyor.

Günümüz için bu isim Elon Musk olarak kabul edilirken, X kuşağı için öne çıkan iki isim var. Amazon’un kurucusu Jeff Bezos ve Virgin Grubu’nun kurucusu Richard Brandson. Halen her ikisi de sürprizlerle dünya ekonomisini şekillendirmeyi sürdürüyor.

Bu isimlerden biri olan Richard Branson, Virgin.com’daki resmi blogunda kaleme aldığı yazısında kendi bakış açısıyla girişimciler için bir manifesto hazırlamış. Bu yazıda, İngiliz hükümetinin son zamanlarda gerçekleştirdiği Start-up Loans çalışmasının yatırım şemasından söz eden Branson, ilk olarak İngiltere’deki üniversite öğrencilerini hedefleyen, ancak daha sonra kapsamının genişlemesiyle 27 bin şirketin faydalandığı programa değinmiş.

Branson’un yazısı, işte bu program kapsamında hükümetlere ve yatırımcılara çeşitli yatırım tavsiyelerini içeriyor. Branson bunları 5 madde altında toplamış…

1) Bütçeler artırılmalı ve destek ağı çok daha fazla genişletilmeli. Öte yandan start-up etkinlikleri ile benzeri atılımların reklamları yapılmalı.

2) Yatırım yapmak ilk yıllarda sıkıntı yaratabilir. Destek alan şirketler alıcı taleplerini karşılamakta sıkıntı çekebilir. Yatırımcılar ve hükümetler ise bu konuda daha girişken ve daha girişimci olmalı.

3) Yeni markaların güçlenmesi için destek olunmalı. Bu şirketlerin başka ülkeler ve pazarlara açılabilmesi için gerekli destek sağlanmalı.

4) Destek alan yeni şirketler için en baştan doğru mekanlar seçilmeli. Şirket için verimli olacak ofisler ve lokasyonlar tercih edilmeli.

5) Yatırımcılar ve hükümetler bu konudaki akışı takip etmeli. İhtiyaç duyan girişimcileri keşfetmeli ve destek ağlarını genişletmeli. Her iki taraf için de konu ile ilgili farkındalık yaratılmalı.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir