Çin, ABD’den hurda alımını yasaklıyor mu?

0

On yıllardan beri gemiler, geri dönüşüm için Amerika’dan Çin’e konteynerlerle hurda taşıyordu. Şimdi bu “yıllık 5 milyarlık” ticaret sona erme riskiyle karşılaştı.

Pekin, Dünya Ticaret Örgütü‘ne, ABD’den gelen ve içinde plastik türleri ve değişik kağıtlar da bulunan 24 tür katı atığın ithalini yasaklamayı düşündüğünü bildirdi.  

Çin yönetimi yasağın Eylül ayı itibariyle başlayacağını açıkladı. Bu çerçevede Institute of Scrap Recycling Industries (ISRI) toplam sektör ticaretinin beşte birinin riske girdiğini belirtti. Bu kurumun yetkililerinden Adrina Adler, Çin hükümetinin uygulamalarını saygıyla karşıladıklarını, ancak yeni duruma geçiş için biraz zamana ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Hurda paylaşmak ABD’yi rahatlatıyordu

Hurda sektörü, ABD’nin Çin’e yaptığı ihracatta, büyüklük bakımından, 6. sırayı alıyor. ABD geri dönüşüm endüstrisi için metal, kağıt, plastik, kauçuk ve elektronik atık bolluğunu Çin hurda dönüştürücüleriyle –ihraç yoluyla– paylaşmak bir tür rahatlama olanağı sağlıyordu.

Bazı hurda türlerine Çin tarafından getirilen yasağın, çevre kirliliğine yol açması çevreye zarar vermeleri kaygısından kaynaklandığı biliniyor. Bu, Çin’in son dönemde sürdürdüğü çevrecilik ve ekoloji anlayışıyla da son derece uyumlu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>