Çin akıllı telefon pazarı küçülmeye devam ediyor

0

Çin akıllı telefon

Çin akıllı telefon pazarı ciddi dalgalanmalar yaşamaya devam ediyor. Çin akıllı telefon pazarında yaşanan düşüş, markaları tedirgin ediyor.

Çin akıllı telefon pazarı küçülüyor

Çin’deki akıllı telefon sevkiyatları bu yılın ilk çeyreğinde 91 milyon üniteye düştü. Piyasa analisti grubu Canalys’in raporuna göre bu, en büyük düşüş oldu. 2013’ten bu yana her yıl, Çin’deki akıllı telefon gönderileri her çeyrekte 100 milyona ulaşmayı başarıyordu.

1,379 milyar nüfusa sahip Çin, akıllı telefon üreticileri için en büyük pazarlardan biri. Yaşanan bu düşüş, markaları da doğrudan etkiliyor. Birçok marka sevkiyatında düşüş yaşanırken Xiaomi sevkiyatlarda büyüme gösteren nadir şirketlerden biri olmayı başardı. Bir önceki yıla göre sevkiyatlarda yüzde 37’lik artış yaşayan şirket, 12 milyon üniteye ulaştı. Özellikle 2017 yılında yaşanan tedarik sorunlarından sonra bu yükselişin çok önemli olduğu belirtiliyor. Xiaomi sevkiyatlarında Redmi Note 5 Pro başarısıyla dikkat çeken modellerden biri oldu.

Samsung, Meizu, Oppo ve Vivo gibi önde gelen akıllı telefon satıcıları, yaşanan bu genel düşüşten önemli derecede etkilendi. Vivo’nun gönderileri 15 milyona düşerken, Oppo’nun gönderileri 18 milyona düştü ve her bir şirket için yılda yaklaşık yüzde 10’luk bir düşüş gerçekleşti.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>