Çin Apple’ın iPhone satışını yasakladı

0

Rakiplerini sürekli iPhone’ları taklit etmekle suçlayarak ABD’de telif davaları açan Apple’a Çin’den çok ilginç bir cevap geldi. Çin mahkemesi, Apple’ın iki iPhone modelini Çin’de satmasını yasakladı. Sebebi ise, bu iki iPhone modelinin Çin’li bir üreticinin telefon modellerine çok benzemesi.

Çinli üretici Baili’nin, Apple’a karşı açtığı davada Çin mahkemesi Çinli üreticinin lehine karar verdi ve Baili’nin 100C modeline çok benzeyen iki iPhone modelinin Çin’de satışına yasak getirdi. Yasak getirilen modeller ise iPhone 6 ve 6S.

Öte yandan bu kararın firma için büyük bir maddi kayıp oluşturmayacağı düşünülüyor çünkü Çin’deki elektronik mağazalarının aylar öncesinden iPhone 6 ve 6S modellerini satmayı bırakıp yeni modellerin satışına başladığı vurgulanıyor. Yani karar Apple’ın Çin’deki satışları üzerinde büyük etki yapmayacak ancak bu kararla Çin hükumetinin Apple’a bir uyarı vermiş olduğu düşünülüyor. Üretimini Hindistan’a kaydırma ihtimali üzerinde düşünen ve Foxconn haricinde farklı ülkelerden tedarikçiler arayan telefon üreticisi, bu planlarını hayata geçirecek olursa, Çin’in sudan bahanelerle tüm ABD’li dev firmanın ürünlerinin satışını yasaklama olasılığı da firmanın yönetim katında göz ardı edilmiyor.

iPhone’ların üreticisi, Nisan ayında da Çin’de çıkan yeni yasalar nedeniyle iBooks ve iTunes Movies servislerini kapatmak zorunda kalmıştı. Bunun sonucunda ise firmanın hissedarları, Tim Cook’un Çin hükumeti ile yeterince yakın çalışmadığını, Çin’in söz konusu yasaları çıkarmasını engellemediğini dile getirerek ünlü CEO’yu suçlamış, Tim Cook da hatasını kabul ederek Çin devleti ile daha yakın temas kuracağını vurgulayarak Çin gezisine çıkmıştı. Ancak Tim Cook’un Çin’e uğramadan önce ülkenin yeni rakibi Hindistan’a uğrayıp Hindistan Başbakanı ile samimi pozlar vermesi ve Çin’deki üretimin Hindistan’a kaydırılması ihtimallerinin medyaya taşınması Çin hükumetini kızdırmış gibi görünüyor. Ayrıca ABD’li telefon üreticisinin sadece birkaç gün önce, iPhone’ların modemlerini IBM’den satın almaya başlayacağını açıklaması ve IBM ile tedarik anlaşması imzalaması da Apple’ın iPhone üretimini Çin’den çekeceği dedikodularının yoğunlaşmasına neden olmuştu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>