Çin argede birinci!

0

2015/16 mali yılında dünyadaki Ar-Ge’de yatırımı en fazla 2500 şirketi analiz eden “Avrupa Birliği Endüstriyel AR-GE Yatırım Raporu’na” göre Çinli şirketler küresel AR-GE yatırımı büyüme hızında tüm sektörlerde birinci sırada yer alıyorlar. Rapora göre en çok AR-GE yatırımı yapan 2500 şirket içinde AB’den 590, ABD’den 837, Japonya’dan 356, Çin’den 327, Tayvan’dan 111, Güney Kore’den 75, İsviçre’den 58 ve diğer ülkelerden 20 şirket yer alıyor.

Rapora göre yüksek teknoloji endüstrileri tarafından yönlendirilen şirketlerin AR-GE harcamaları dünya çapında önemli bir yükseliş gösterirken, şirket gelirleri ise daha çok düşük teknolojili sektörlerden dolayı geriledi. AR-GE yatırımı en yüksek 2500 şirket 2016 yılında bir önceki yıla göre yüzde 6.6 artışla 696 milyar € araştırma ve geliştirme yatırımı yaptılar.

En büyük yatırım yazılım ve bilgisayar hizmetleri endüstrisinde

Asya ülkelerinin şirketleri AR-GE yatırımlarında önemli bir büyüme göstermeye devam etti. AR-GE büyümesi, en çok yüksek teknolojili endüstrilerde (yazılım bilgisayar, sağlık ve otomobil) faaliyet gösteren şirketler tarafından yönlendirildi. Yazılım ve Bilgisayar Hizmetleri endüstrisi, küresel yazılım firmalarının liderliğinde en yüksek Ar-Ge yatırım harcaması büyümesini gösterdi.

Tabloda yer alan veriler incelendiğinde dünyadaki önemli 11 sanayi sektöründeki yatırım harcaması büyüme hızında Çin dünya ortalamasından daha yüksek bir performansı gösterdiği gözleniyor. Sadece AB’li şirketler Sağlık Ekipmanları sektöründe Çinli şirketlerin önünde bir büyüme performansı göstermişler. Çinli şirketlerin küresel AR-GE yatırım harcamalarında en yüksek büyüme hızını göstermiş olmaları Çin ekonomisinin teknolojiye dayalı bir üretim ekonomisi olma yolunda önemli bir yol kat ettiğinin göstergesi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>