Çin, benzinli ve dizel motorları yasaklamaya hazırlanıyor

0

Avrupa ve ABD, benzinli ve dizel motora sahip otomobillerin üretimini önümüzdeki 10-20 yıl içinde yasaklamak için yasal ve fiziksel alt yapı hazırlıklarını sürdürürken, Çin de bu araçların üretimini ne zaman yasaklayacağını belirlemek için çalışmalara başladı.

Çin şimdilik yasak için bir tarih veremiyor ancak ülkedeki otomotiv endüstrisinin 2025 yılına kadar üretiminin beşte birini elektrikli otomobillere çevirmesini planlıyor.

Avrupa’da ise Fransa ve İngiltere 2040 yılında elektrikli ve benzinli otomobillerin üretimini ve sıfır satışını yasaklayacağını duyurmuşken, Almanya bu tarihi 2025 olarak planladığının altını çizmişti.

Öte yandan Çin’in benzinli ve dizel otomobillerin üretimini yasaklaması ülke ekonomisine de büyük bir katkı sağlayabilir. Dünyanın en büyük ikinci petrol tüketicisi konumunda olan Çin’in ülkede benzinli ve dizel araç kullanımının azaltılmasıyla enerjide dışa bağımlılığı büyük oranda azalmış olacak. Öte yandan Çin’in dünyanın en büyük pil fabrikalarını kuruyor olması da, elektrikli otomobil üretiminde dünyada söz sahibi olmasını sağlayacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>