Çin’den Bitcoin’e ağır tokat

0

Bitcoin

Bitcoin birkaç aydır hızlı bir yükseliş içindeydi. Trump’ın başkan seçilmesinin ardından ABD’de devletin Bitcoin’e ve diğer dijital para birimlerine daha yumuşak yaklaşacağını düşünenler, Bitcoin’e yatırım yapmaya başlayınca, dijital para biriminin değeri 1000 doları geçti ve tarihi zirve değerlerine yaklaştı.

Ancak bu hızlı yükseliş, Çin’den gelen bir haberle tersine döndü.

Çin Halk Cumhuriyeti yetkilileri, 2017’de ülkenin resmi dijital para birimini kullanıma açacağını duyurdu. Böylece, büyük ihtimalle Bitcoin gibi dijital para birimlerinin ülkede kullanımı yasaklanacağı ve Çin’in Merkez Bankası tarafından geliştirilen resmi dijital para biriminin kullanıma gireceği beklentisiyle Bitcoin hızla değer kaybetmeye başladı.

Çinliler Bitcoin kullanımını bırakacak mı?

Çin pazarı online alışverişin çok güçlü olduğu ve dijital para biriminin çok yoğun olduğu bir pazar. Dolayısıyla bu pazarda Bitcoin’in kullanımdan çıkması, çok ağır bir değer kaybı anlamına geliyor.

Çin ise 2017’de test edeceği milli dijital parasını, ülkedenin resmi parası Yuan’ın dijital formu olarak kullanacak ve dijital paranın kağıt para olarak bir karşılığı olacak. Zamanla, kağıt paranın yerini tamamen dijital paraya bırakacağı düşünülüyor.

Çin Merkez Bankası ise, ülkenin resmi dijital para birimini geliştirmeleri için, alanında uzman altı akademisyenle çalışıyor ve bu uzmanlar, güvenli, taklit edilemez, kırılamaz bir blockchain para birimi üretmek için çalışıyor.

Dijital Yuan, Bitcoin’in aksine, takip edilebilir bir para birimi olacak. Kim ne kadar paraya sahip, kim kime ne kadar para göndermiş, ne kadar almış gibi veriler kolayca takip edilebilecek.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>