Çin Bitcoin’i toptan mı yasaklıyor?

0

Haber ajanslarına düşen bir iddia Bitcoin’le beraber diğer kripto paraların da değer kaybetmesine neden oldu. Çinli bir haber ajansının belirttiğine göre, Çin hükumeti ülkedeki kripto para borsalarını yasaklamayı tartışmaya başladı. Bu da Çin vatandaşlarının artık Bitcoin, Ether, Ripple veya diğer kripto para birimlerini satın alamayacakları ve kullanamayacakları anlamına geliyor.

Bu kararın vatandaşları Çin’in milli parası Yuan’ı daha fazla kullanmaya teşvik etmek ve dolayısıyla Yuan’ın değer kazanmasına, satın alma gücünün artmasına destek olmak için önemli olacağının da altı çiziliyor. Güçlü bir Yuan Çin’in özellikle ülke dışında daha fazla varlık satın alabilmesi anlamına geliyor. Bu da Çinli iş adamlarının dünyaya açılmasını kolaylaştıracak bir etki olarak yorumlanıyor.

Öte yandan, dünya çapında dijital para kullanımının artması, dijital satış yapan Çinli şirketlerin dijital para kabul etmemeleri nedeniyle satışlarının düşmesine de neden olabilecek. Çin Hükumeti şimdi artılarını ve eksilerini masaya yatırarak bu kararı alıp almamak konusunda tartışıyor gibi görünüyor. Çin kısa süre önce de ülkede ICO işlemini yasaklamış ve Çin’de yeni dijital para yayınlanmasını da yasa dışı ilan etmişti.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>