Çin’de haber sitelerine sosyal medya yasağı

0

Çin’in siber güvenlik alanında görev yapan kurumu, medya kurumlarına ve haber sitelerine bir not göndererek, haber kaynağı olarak sosyal medya servislerinin kullanımını yasakladığını duyurdu. Buna göre artık haber servisleri, sosyal medyadan duydukları haberleri, gerçek kaynağından onaylatmadan yayınlayamayacak.

Aslında medya dünyasında çok tartışılan, sosyal medya servislerinin haber kaynağı olup olamayacağı meselesine böyle Uzak Doğu’nun dev ülkesi noktayı koymuş oldu. Haberlerin sosyal medyada farklı gruplarca çarpıtılması ve sosyal medyanın çoğu zaman batılı istihbarat servislerince halk kitlelerini galeyana getirmek için kullanılması, Çin’in bu önlemi almasının önemli bir nedeni. Örneğin, İngiltere’de ordu bünyesinde yüzlerce “troll”den oluşan bir sosyal medya bölüğünün olduğu biliniyor ve bu bölüğün görevi ‘internet üzerinde düşman ülkelere karşı propaganda çalışmaları yapmak,’ olarak açıklanıyor. Dolayısıyla sosyal medyanın güvenilir bir haber kaynağı olamayacağını kabul eden Çin’de artık tüm haber siteleri, duydukları haberleri kaynağından onaylatmak zorunda.

Hükumetin, bu yeni kurala uymadan, internet üzerinden yayılan haberleri sayfalarına/sitesine/ekranlarına taşıyan haber organlarına ağır cezalar vereceği tehdidini de yayınladığı uyarıya eklediğini hatırlatalım.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>