Çin dev teleskobunu dünyaya açıyor

0

Porto Riko’daki dev Arecibo teleskobunun çökmesinin ardından dünyadaki astronomların gözlem ihtiyacı için yeni dev teleskoplara talep olması nedeniyle Çin, ülkesindeki yarım kilometre çaplı dev teleskobu dünya bilim insanlarına açma kararı aldı.

Dünyanın en büyük teleskobu

Çin’deki dev “Sky Eye” teleskobunun gözlem zamanının %10’u artık yurt dışından gelen araştırma taleplerine ayrıldı. Yeni uygulama 1 Nisan’dan itibaren başlayacak ve yabancı astronomlar Çin’deki teleskopta araştırma yapabilecekler.

Sky Eye şu anda dünyadaki en büyük küresel diyafram teleskop. Bu teleskopla evrendeki pulsar yıldızlarını veya diğer enerji yayan nesneleri gözlemlemek mümkün oluyor. Çin de bu sayede, dünyadaki bilim insanlarının keşif projelerinde elde edilen sonuçlara ilk elden sahip olmuş olacak.

 

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>