Çin dijital para birimi için tarih verdi

0

Çin dijital para

Uzun bir süredir Çin dijital parama birimi için çalışmalar yapmaktaydı. Çin Merkez Bankası, bu paranın kullanımı için tarihi açıkladı.

Çin dijital para birimi olimpiyatlarda kullanılacak

Çin Merkez Bankası, dijital para birimi geliştirmek için birkaç yıldır çalışmaktaydı. Dijital Yuan olarak tanımlanan bu para birimi için artık somut adımlar atılmaya başlanıyor.

Para biriminde dijitalleşmeye gidecek olan Çin Halk Bankası, Dijital Yuan’ın ilk olarak 2022 kış olimpiyatlarında kullanılacağını belirtti. Bu konuda henüz resmi takvim belli olmasa da Dijital Yuan lansmanı 2022 yılının ortalarında yapılacak gibi görünüyor.

Ayrıca bazı kamu bankalarının Shenzhen, Suzho gibi şehirlerde Dijital Yuan’ın iç testlerini gerçekleştirdiği belirtildi. Yapılan bu iç testlerde görülen eksikler giderilerek, Dijital Yuan’ın 2022’de hazır hale gelmesi bekleniyor.

China Daily tarafından paylaşılan bilgilere göre ise bu dijital para birimi, blokchain ve para mekanizmasını merkezi hale getirecek.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>